DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Irak’ta rakip Şii kümelerden destekçilerine şov için sokağa inme daveti

Irak’ta rakip Şii kümelerden destekçilerine şov için sokağa inme daveti

on

ABONE OL
Ağustos 12, 2022 02:00
Irak’ta rakip Şii kümelerden destekçilerine şov için sokağa inme daveti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Irak’ta Ekim 2021’de yapılan seçimlerden galip çıkan Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve akabinde siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi Uyum Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Meclisi basmışlardı

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek maksadıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Bağdat’taki Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma aksiyonu başlatmıştı.

Şii önder Sadr, 2 Ağustos’ta destekçilerine Meclisten ayrılarak oturma hareketine binanın etrafında devam etmeleri daveti yapmıştı.

Erken seçim davetinde bulunuldu

Sadr, 3 Ağustos’taki televizyon konuşmasında da İran dayanaklı Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, Meclisin feshedilmesi ve erken seçim davetinde bulunmuştu.

Şii Uyum Çerçevesi’nin şov tertip komitesinden yapılan açıklamada, 12 Ağustos Cuma günü saat 17.00’de Bağdat’ta hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge etrafında toplanılacağı belirtildi.

Vatanı ve devletini seven herkesi bu şova katılmaya davet ediyoruz”

GösterininHalk devletini koruyor ve devlet kurumlarına hürmet duyulmasını istiyor” sloganıyla gerçekleşeceğine işaret edilen açıklamada, “Vatanı ve devletini seven herkesi bu şova katılmaya davet ediyoruz. sözlerine yer verildi.

Açıklamada, insanların acılarını hafifletmeye çalışacak bir ulusal hükümetin kurulması talebiyle düzenlenecek şova katılacak Uyum Çerçevesi destekçilerine kamu ve özel mülklere ziyan vermeme uyarısı yapıldı.

Sadr Hareketi’nden ülke genelinde şov çağrısı

Şii başkan Mukteda es-Sadr’a yakınlığıyla bilinen Muhammed Salih el-Iraki ise toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Uyum Çerçevesi’nin Yeşil Bölge’deki gösterisiyle tıpkı saatte Sadr Hareketi destekçilerini tüm vilayetlerde meydanlara davet etti.

Destekçilerine yeni talimat gelinceye kadar oldukları yerlerden ayrılmamaları talebinde bulunan Iraki, Gösteriler sırasında ayrıyeten Meclisin feshedilmesi için yargıya sunulacak yasal formlar doldurulacak. sözlerini kullandı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP