DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İspanya’da yüksek akaryakıt fiyatları protesto edildi

İspanya’da yüksek akaryakıt fiyatları protesto edildi

on

ABONE OL
Haziran 21, 2022 22:00
İspanya’da yüksek akaryakıt fiyatları protesto edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs pandemisi ile başlayan global ekonomik sıkıntılar, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte krize dönüştü.

Özellikle güç fiyatlarındaki artış, tedarik zincirindeki kırılmalar, üretim ve nakliyatı vurdu.

Küresel boyutta tarihi enflasyon artışlarına neden olan bu gelişmeler Avrupa’da protestolara neden oluyor.

İspanya’da sendikalar sokakta

Ülkenin iki büyük sendikası CCOO ve UGT üyeleri, başşehir Madrid’de Meclis binasına yürüyerek düzenledikleri şovda, hükümetten sanayide yine yapılanma planı istedi.

AA’nın haberine nazaran “Dayanıklı, istikrarlı ve istikameti olan bir sanayi için” sloganıyla yürüyen sendika temsilcileri, sol koalisyon hükümetinin sanayide acil devlet planını yürürlüğe koyması gerektiğini belirterek, Meclisteki tüm siyasi partilerin buna dayanak vermesinin İspanyol toplumunun faydasına olacağını savundu.

İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CCOO), “Endüstrinin tekrar yapılanması için yeni kanun gerekli fakat bunun topal bir biçimde ilerlemesini engellemek için bir devlet paktı kaide. Tüm toplumun faydasına olacak bir geleceğin inşası için hükümet dışında tüm siyasi güçlerin taahhüdü gerekiyor. 21. yüzyılda hiçbir sanayi yasası çıkartılmadı. Sonuncusu 30 yıl önceydi.” açıklamasında bulundu.

Mevcut gidişatta devletin refahının riskte olduğunu kaydeden sendikalar, “İhtiyacımız olan hükümran, bağımsız ve kapsayıcı bir sanayidir.” bildirisini verdi.

Kamyon sürücüleri bir defa daha greve gitmeye hazırlanıyor

Diğer yandan akaryakıt fiyatlarındaki artışların devam etmesi nedeniyle nakliyecilik dalı çalışanları, bir sefer daha greve gidebileceklerini açıkladı.

Son olarak mayıs ayında greve giden kamyon sürücülerinin bağlı olduğu Nakliyat Dalını Savunma Platformu, 2 euroyu geçen mazot fiyatlarına karşı ek tedbirler alınmasını istedi.

Litre başına devlet yardımı

Platform, mevcut durumda herkese uygulanan ve yaz sonuna kadar devam edecek litre başına 20 sentlik devlet yardımının yalnızca nakliyat bölümü çalışanlarını kapsayacak halde genişletilmesini talep ediyor.

Bu hafta sonuna kadar grev kararıyla ilgili oylama yapacak sürücüler, Madrid’de NATO Tepesi’nin de olacağı haziranın son haftasında tekrar greve başlayabileceklerini duyurdu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP