DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İstanbul’da 4 ilçede görülen çayır tırtılı, 25 bin dekarlık alanda tesirli oldu

İstanbul’da 4 ilçede görülen çayır tırtılı, 25 bin dekarlık alanda tesirli oldu

on

ABONE OL
Temmuz 20, 2022 19:00
İstanbul’da 4 ilçede görülen çayır tırtılı, 25 bin dekarlık alanda tesirli oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çayır tırtılı sorunu, özellikle ayçiçeği yetiştiricilerinin büyük kabusu oldu.

Son periyotta Trakya başta olmak üzere yurdun çeşitli yerlerindeki ayçiçeği tarlalarına musallat olan çayır tırtılı, İstanbul’daki tarlalara da zarar verdi.

Yaşanan durum sonrası harekete geçen İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Çatalca’da yapılan ilaçlama çalışmasına iştirak sağladı.

DHA’nın haberine nazaran; ayçiçeği tarlaları, havadan drone ile ilaçlandı.

“30 yıl sonra birinci kez bu türlü bir yoğunluk oldu”

Ahmet Yavuz Karaca, “Burada ‘çayır tırtılı’ dediğimiz cinsle gayret ediyoruz. Nemli bir havadan sonra, Kurban bayramından sonra, biz kelebek çıkışlarını görmüştük. Kelebek uçuşlarından sonra çiftçilerimizi uyarmıştık.

Bu düzeyde, 30 yıl evvel de olmuştu. 30 yıl sonra birinci kez bu türlü bir yoğunluk oldu. Yağmur yağınca, çiftçiler de biz de sevinmiştik randıman artışı olacak diye.

Normalde nem ve yağıştan sonra ayçiçeğinde yüzde 30 civarında randıman artışı görürüz. Kelebeklerde de artış oldu, ağır bir tırtıl çıkışı meydana geldi.” dedi.

İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi;

“Drone ile ilaçlama yapıldı”

“4 ilçemizde şu anda tırtıl yoğunluğu var.  Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Arnavutköy’de görünüyor. Ayçiçeğinde görüyoruz yalnızca, öteki eserlerimizde bir ziyan tespit edilmedi şu an.

Biz öncelikle yer araçlarıyla ilaçlama yaptık, merkeze yanlışsız drone ile ilaçlama yapıldı. Şu anda biz zararlıyı durdurduk, stabil durumda. 4 ilçemizde de drone ile ilaçlama devam ediyor. Takım arkadaşlarımız alandaki çalışmalarını sürdürüyor

“25 bin dekarlık alanda bu tırtılı gördük”

Bu olay bugünkü bir olay değil. Vakit zaman oluyordu lakin bu yoğunlukta 30 yıl evvel olmuştu. İklimsel mevsimsel, yağışla ilgili bütün faktörler bir ortaya geldiğinde bu cins hadiselerle karşılaşıyoruz.

Zarar olarak bakarsak, ziyan tırtılların bulunduğu yerlerde yüzde 7-8 civarında. Neminde yüzde 20-30 oranında kârı olduğunu düşünürsek, biraz kârdan ziyan ettik o kadar. İstanbul’da 2022 yılında ayçiçeği ekiliş alanımız 204 bin dekar, 25 bin dekarlık alanda bu tırtılı gördük.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP