DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsviçre makamları muhafaza altındaki Adnan Oktar mağdurunun bilgilerini paylaştı

İsviçre makamları muhafaza altındaki Adnan Oktar mağdurunun bilgilerini paylaştı

on

ABONE OL
Eylül 4, 2022 20:00
İsviçre makamları muhafaza altındaki Adnan Oktar mağdurunun bilgilerini paylaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adnan Oktar cürüm örgütüne yönelik çalışmalar devam ediyor…

Örgüte yönelik soruşturmalarda, küçük yaşta Oktar ile evlendirilmek istendiği ortaya çıkan ve İsviçre’de müdafaa altında yaşayan Serra Muhammed Valipour’a ilişkin özel evrakların, ülkedeki çocuk ve yetişkin müdafaa ünitesi (KESB) tarafından Oktar’ın avukatına teslim edildiği tabir edildi.

İsviçreli gazeteci Andreas Maurer’in “Watson.ch” isimli internet sitesinde yer alan haberinde, 19 yaşındaki Valipour’un davasına ait gelişmeler paylaşıldı.

Avukatların davayı Oktar’ın lehine çevirmeyi hedeflediği öne sürüldü

Haberde İsviçre’deki Zürih Barosuna üye olduğu bilinen Türk avukat Abdullah Karakök’ün, Valipour’un annesinin isteği üzerine KESB’in Nidwalden şubesinden mağdura ilişkin özel belgeleri talep ettiği ve KESB’in bu evrakların aslını Karakök’e yolladığı bildirildi.

Türkiye’de bir polis operasyonunda ele geçirilen ve Oktar cürüm örgütü üyelerinden birinin meskeninde çıkan evraklarda, Valipour’a travma sonrası gerilim bozukluğu teşhisi konulduğu ve yaşadığı travmaya bağlı ruhsal sıkıntılar çıktığı öğrenildi.

Haberde, avukatların bu raporu kullanarak Valipour’un ruh sıhhatinin yerinde olmadığı münasebeti ile davayı Oktar’ın lehine çevirmeyi hedeflediği öne sürüldü.

Suç örgütünün mağdurun gözünü korkutmaya çalışıyor

Haberde sözlerine yer verilen Valipour’un, KESB’in kendisine dair özel dokümanları paylaşmasına ait, “Beni korumakla sorumlu bir kurum, bana sormadan hakkımdaki belgeleri nasıl bu cemaate teslim eder?” dediği bilgisi paylaşıldı.

AA’nın haberine nazaran; gazeteci Maurer, kelam konusu özel belgelerde Valipour’un aleyhine kullanılacak bir şey olmadığını, Oktar hata örgütünün mağdurun “gözünü korkutmaya çalıştığını” belirtti.

Maurer, İsviçre’de müdafaa altındaki bireylere dair özel dokümanların aile üyelerinin talebi üzerine paylaşmasının yasal olduğu lakin KESB’in bu evrakları Oktar’ın avukatıyla paylaşarak yanlış yaptığını söyledi.

Serra Muhammed Valipour kimdir

Adnan Oktar cürüm örgütüne yönelik operasyonların akabinde şahit olarak davaya dahil olan Serra Muhammed Valipour, 10 yaşında annesinin aracılığıyla Oktar ile tanıştırılıp 18 yaşına bastığında Oktar ile evlenmek üzere mutabakat yapıldığını açıklamıştı.

2003’te doğan Valipour, anne ve babasının küçük yaşta ayrılmasının akabinde annesiyle birlikte İsviçre’ye yerleşmişti.

Maddi meşakkatler yaşadığı İsviçre’de Oktar cürüm örgütüne bağlı bir komşusundan etkilenen annesi, kızı Valipour’u toplumsal medya yoluyla cürüm örgütü üyelerine tanıtmış ve daha sonra 2012’de Oktar tarafından İstanbul’a davet edilmişti.

2013’te İstanbul’da Oktar’ın konutunda görüşen Valipour, daha sonra annesinin Oktar ile evlenmesi için yaptığı muahedeye karşı çıkarak örgütten kurtulmanın yollarını aramıştı.

Annesiyle yaptığı bir konuşmayı telefonuna kaydeden Valipour, 2014’te ses kayıtlarını İsviçre’de tahsil gördüğü okuldaki öğretmeniyle paylaştıktan sonra Nidwalden’deki çocuk ve yetişkin muhafaza ünitesi (KESB) tarafından muhafaza programına alınmıştı.

Valipour, İsviçre’de Oktar kabahat örgütü üyeleri tarafından tehdit edildiği gerekçesiyle 2018’de İstanbul’a dönmüş ve 2021’de mahkemeye tabir vererek davanın şahitleri ortasında yer almıştı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP