DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İsviçre’de tasarruf önlemlerine uymayanlara mahpus cezası verilecek

İsviçre’de tasarruf önlemlerine uymayanlara mahpus cezası verilecek

on

ABONE OL
Eylül 7, 2022 10:00
İsviçre’de tasarruf önlemlerine uymayanlara mahpus cezası verilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş sebebiyle Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara karşılık olarak Rusya, Avrupa’ya doğalgazı büsbütün kesmiştı.

Avrupa ise bu duruma karşı birçok önlemi uygulamaya koydu.

Evlerde ısı kısıtlaması

Blick gazetesinde yer alan haberde, İsviçre’de kış mevsiminde kâfi ölçüde doğal gaz bulunmaması durumunda doğal gaz ile ısıtılan konutlarda odaların ısı düzeyinin 19 derece, sıcak su düzeyinin ise 60 dereceyle sonlandırılacağı kaydedildi.

Bu durumda elektrikli sobaların da kullanımının yasaklanacağı, konutlardaki sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı belirtildi.

Tedbirlere uymayanlara mahpus ve para cezası

Enerji badiresinin acil duruma gelmesi halinde hükümetin öngördüğü tasarruf önlemlerine uymayanların 3 yıla kadar mahpus cezası yahut para cezasıyla cezalandırılabileceği vurgulandı.

Konuya ait basına konuşan İsviçre’nin eski Konfederasyon Lideri ve mevcut İktisat Bakanı Guy Parmelin, tasarruf önlemlerinin polis tarafından denetlenmesi ihtimali hakkında, “Biz polis devleti değiliz. Önlemlerin denetimi için polis her meskene girmeyecek ama seçilen birtakım noktalar teftiş edilecek.” ifadelerini kullandı.

Enerji krizi CERN’in çalışmalarını da durdurabilir

Öte yandan İsviçre’deki güç krizinin, ülkede faaliyet gösteren Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki (CERN) deneylerin durmasına yol açabileceği belirtildi.

Wall Street Journal gazetesine konuşan CERN’in güç idaresi sorumlusu Serge Claudet, ülkede elektrik meşakkatinin krize evirilmesi halinde, merkezdeki mevcut deney faaliyetlerinin bir müddetliğine durdurulmasına dair plan taslağı hazırladıklarını açıkladı.

“Sistemin istikrarı en büyük endişemiz”

Claudet, “Sistemin istikrarı en büyük tasamızdır. Bu mevzuda atacağımız adımlar, kendi bölgemizde elektrik kesintilerini önleyebilir.” dedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa sonu yakınlarında yer alan CERN, deney çalışmalarının ağırlaştığı sırada 200 megavat elektrik tüketiyor.

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) da CERN’de çalıştırılıyor.

Hane halkının kilovat saat başına ödeyeceği elektrik fiyatı artacak

AA’nın haberine nazaran, 2023’ün başından itibaren ülke genelinde hane halkının kilovat saat başına ödeyeceği elektrik fiyatı 0,5.77 İsviçre frankı artışla 0,26.95 franka yükselecek. Yapılacak artırımın oranı yüzde 27’ye tekabül edecek.

Büyük işletmelerde artırım oranı daha da yükselecek

Komisyonun hesaplamasında küçük ve orta ölçekli teşebbüsler için de elektrik fiyatlarının yüzde 27 artması, büyük işletmelerde ise bu oranın daha yükselmesi öngörülüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP