DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İzmir’de sökülmesi planlanan asbestli gemi Brezilya’ya dönüyor

İzmir’de sökülmesi planlanan asbestli gemi Brezilya’ya dönüyor

on

ABONE OL
Eylül 9, 2022 01:00
İzmir’de sökülmesi planlanan asbestli gemi Brezilya’ya dönüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Aliağa’daki gemi söküm tesisine Brezilya’dan getirilerek sökülmesi beklenen gemide 900 ton ziyanlı asbest bulunduğu tezi kamuoyunda geniş yer bulmuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada asbest düzeyinin kuraldışı düzeyde olması durumunda geminin geri gönderileceği belirtilmişti.

Sao Paulo isimli gemi geri gönderiliyor.

Bakanlığın gemiye verdiği “şartlı onayı” iptalinin akabinde Brezilya Etraf Bakanlığı (IBAMA), 29 Ağustos 2022 tarihinde SÖK Denizcilik’in Brezilyalı ortağı Ocean Prime gönderdiği yazıyı tekrarladı.

Bakanlık tarafından gönderilen yazıda geminin geri dönmesi gerektiği bildirilirken, SÖK Denizcilik İdare Konseyi Üyesi Ramazan Yiğit hususla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

“İddia edilen ölçülerde atık olmadığını biliyoruz”

Tüm milletlerarası kanun, yönetmelik ve yönergelere uygun hareket ettiklerini belirten Yiğit, “Herhangi bir şaibe oluşmaması ismine ilgili her hususta dalının en yeterli firmalarıyla çalıştık.

Çalıştığımız firmaların kurallara büsbütün uyarak hazırladığı 2 adet “Tehlikeli Envanter Raporu’na” dayanarak, müspet bilim ışığında geminin üzerinde söylencelere dayanılarak argüman edilen ölçülerde atık olmadığını biliyoruz, bunu da kanıtlayabiliriz. Ancak bu minvalde yanlışlı sayılabileceğimiz tek noktanın proje ile ilgili bilgi ve güncellemeleri kamuoyu ile paylaşmaktaki gecikmemiz olduğunu düşünüyoruz.

Bunu tekrarlamamak ismine Sao Paola gemisini çekmekte olan römorkör firmasına Basel Konvensiyonu çerçevesinde Brezilya’ya dönme talimatını, yasa ve kanunlara olan hürmet ve bağlılığımız sebebiyle verdiğimizi bildirmek isteriz” İfadelerini kullandı.

“Gemi geri döndürülmüştür”

Açıklamalarına devam eden Yiğit, “Şu an gemi Basel Konvensiyonu dahilinde, Türkiye Cumhuriyeti Etraf, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığımızın daha evvel verdiği kaideli onayı iptal etmesi sebebi ile IBAMA’nın (Brezilya Etraf Bakanlığı) gemiyi geri çağırması talimatına uyularak geri döndürülmüştür” dedi.

Yiğit açıklamasının devamında, “Umuyoruz ki geminin Türkiye’ye gelişine hassasiyet gösteren tüm çevreler birebir hassasiyet ve baskıyı, Basel Konvensiyonu kapsamında gemiyi geri alması gerekmekte olan Brezilya Devleti’ne de göstereceklerdir. Biz Sök Denizcilik olarak yasalar çerçevesinde hareket edip tüm sorumluluklarımızı yerine getirmekteyiz” biçiminde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP