DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İzmir’de teneffüs borusu daralan hasta, Trabzon’da nefes aldı

İzmir’de teneffüs borusu daralan hasta, Trabzon’da nefes aldı

on

ABONE OL
Ağustos 31, 2022 23:00
İzmir’de teneffüs borusu daralan hasta, Trabzon’da nefes aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de, koronavirüs enfeksiyonu ve diyabetik koma nedeniyle dış merkezde 72 gün mekanik ventilatöre bağlı kalan 29 yaşındaki İbrahim Yaşar, teneffüs derdi nedeniyle başvurduğu nedeniyle Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde şifayı buldu.

KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahi Kliniği’nde yapılan radyolojik görüntülemelerde hastanın soluk borusunun çapının 20 mm olması gerekirken 6 mm’ye kadar düştüğü tespit edildi.

İHA’nın haberine nazaran Yaşar, KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Celal Tekinbaş, Prof. Dr. Atila Türkyılmaz ve Prof. Dr. Bekir Sami Karapolat’ın yer aldığı göğüs cerrahisi takımı tarafından ameliyat edildi.

3 günde taburcu edildi

Bu grup tarafından dünya tıp literatürüne kazandırılmış olan yeni cerrahi yol sayesinde hasta, yalnızca 3 günlük müddetin akabinde taburcu edildi.

“Mekanik ventilatör takviyesi ile tedavi edilen hasta sayısı çok arttı”

Operasyonu gerçekleştiren grubu yöneten Prof. Dr. Celal Tekinbaş yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Covid salgını boyunca mekanik ventilatör dayanağı ile tedavi edilen hasta sayısı çok arttı. Bununla birlikte bu tedaviye bağlı gelişen soluk borusu darlığı hadiseleri da artış gösterdi. Uygun hadiselerde, soluk borusunun daralan kısmını çıkararak sağlıklı uçların birbirine dikilmesi yoluyla yaptığımız cerrahi uygulama, kesin tedavi prosedürü. KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği, Türkiye’de bu tip olayların tedavisini muvaffakiyetle yapan en kıymetli merkezlerden biri.”

“72 günlük ağır bir ağır bakım süreci geçirdim”

1,5 yıl evvel Covid’e yakalandığını, İzmir’deki bir hastanede 72 gün ağır bakımda kaldığını ve tıpkı vakitte diyabet hastası olduğunu belirten İbrahim Yaşar, ağır bakımda yattığı periyotta, çoklu organ yetmezliğine girip pek çok sefer vefattan döndüğünü söyledi.

İbrahim Yaşar “Allah kimseyi nefessiz bırakmasın. İzmir’de yaşıyorum. Covid olduktan sonra İzmir’de, bir üniversite hastanesinde 72 günlük ağır bir ağır bakım süreci geçirdim. Takip ve tedavim orada devam ediyordu. Nefes darlığından çok muzdariptim.

“20 metre dahi yürümem mümkün değildi”

Matematik öğretmeniyim. Ders anlatamaz duruma geldim. Diyabetim olduğu için fizik aktivitesi mecburî. Fakat onu da yapamadım. Üç yaşındaki oğlumu bile gezdiremiyordum. 20 metre dahi yürümem mümkün değildi. İnternetten araştırdım ve Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’ne. Prof. Dr. Celal Tekinbaş’a geldim. Âlâ ki buraya gelmişim. Ameliyattan uyanır uyanmaz nefesimdeki farkı hissettim. Dünya varmış. Başta Celal Hoca olmak üzere tüm takıma çok teşekkür ederim. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP