DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Jens Stoltenberg: Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalışıyoruz

Jens Stoltenberg: Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalışıyoruz

on

ABONE OL
Haziran 23, 2022 02:00
Jens Stoltenberg: Türkiye’nin kaygılarını gidermeye çalışıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD basınının sorularını yanıtlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO müracaatlarıyla ilgili soruyu yanıtlarken ittifak içinde birçok kere farklı görüşler lisana getirildiğini belirtti.

Stoltenberg, buna örnek olarak 1950’lerdeki Süveyş Krizi’ni, 1960’larda Fransa’nın NATO’nun askeri kanadından ayrılmasını, 1970’lerde Afrika ve Vietnam’daki savaşları, daha sonraki yıllarda Irak savaşında müttefikler ortasındaki farklılıkları gösterdi.

“Farklı coğrafyalardaki 30 farklı ülkeyiz”

Bu şaşırtan değil zira farklı siyasi partilerin iktidarda olduğu, farklı tarihlere sahip, farklı coğrafyalardaki 30 farklı ülkeyiz. diyen Stoltenberg, bütün farklılıklara karşın müttefiklerin temel mevzu olan birbirini savunmada uzlaşı içinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin terör akınlarından en fazla çeken NATO ülkesi”

Finlandiya ve İsveç konusunda da uzlaşı içinde olduğumuza inanıyorum. Lakin yapmamız gereken oturup artık Türkiye’nin yaptığı üzere müttefiklerin tabir ettiği farklılıkları ve tasaları gidermek. Türkiye’nin terör akınlarından en fazla çeken ülke ve NATO müttefiki olduğunu kabul etmemiz gerek. Türkiye, Irak ve Suriye’ye sonu olan çok büyük değere sahip bir ülke. Terörle uğraş çok kıymetli bir rol oynadı ve oynuyor. Birebir vakitte bir Karadeniz ülkesi olarak kıymetli rolü var. Örneğin artık Ukrayna’dan besinin çıkarılması için kıymetli işler yapıyor.

“Türkiye’nin tasalarını gidermeye çalışıyoruz”

Türkiye kaygılarını tabir ettiğinde doğal ki oturup bunları gidermeye çalışacağız. Şu anda yaptığımız da bu. Finlandiya ve İsveç’in en kısa vakitte üye olmalarına müsaade vermek için bir tahlil bulacağımızı ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

NATO içinde kararların 30 üye ülkenin konsensüsüyle alındığını hatırlatan Stoltenberg, genel sekreter olarak iki ülkenin en kısa müddette üye olmasını amaçladığını söyledi.

“Ortak bir taban bulmalıyız”

Stoltenberg, Bunun garantisini veremem fakat maksadım bu. İştirak süreçlerine baktığımızda tüm müttefiklerin birebir noktadan başlamadığını hesaba katmamız gerek. Bir uzlaşı ve ortak yer bulmalıyız. Bunun üzerinde çalışıyoruz. dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP