DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Karaciğer dostu turpların 5 kıymetli yararı

Karaciğer dostu turpların 5 kıymetli yararı

on

ABONE OL
Nisan 25, 2022 18:36
Karaciğer dostu turpların 5 kıymetli yararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Turp, gevrek gövde dokusuna sahipsahip, farklı hallerde ve renklerde olabilen kök sebzelerden oluşan bir kümedir. Tatları bazen acı olabilir, vitaminlerle doludurlar ve bahar sofrasına eklenecek en sağlıklı seçeneklerden biridir.

Turp çoklukla salatalara ek olarak tüketilir, fakat bu ferahlatıcı zerzevatın tadını çıkarmanın birçok farklı yolu ve ayrıyeten onları daha sık yemenin birkaç kıymetli nedeni vardır.

Lahana ve brokoli ile tıpkı bitki ailesinden turpgiller familyasına aittir ve birtakım etkileyici sağlık faydalarına sahiptir. İşte turpların mümkün olduğunca sık masada olması için 5 değerli neden.

Çok ölçüde besin sağlar

Turplar kırmızı, siyah, beyaz, sarı, pembe yahut mor olabilir. En yaygın olanları kırmızı turptur, fakat beyaz turp da sıklıkla kullanılır. Rengi ne olursa olsun, sağlık faydaları harikadır.

Turplar kateşinler, pirogallol, vanilik asit ve öteki birçok fenolik bileşik üzere eksiksiz bir antioksidan kaynağıdır. En büyük avantajları, antioksidanlarla birlikte oksidatif gerilim ve hücre hasarına karşı uğraşta kıymetli bir rol oynayan yüksek C vitamini içeriğidir. C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve enfeksiyonlara karşı korunma için değerlidir.

100 gram turp 15 kalori, 233 mg potasyum, 39 mg sodyum, 3.4 gr karbonhidrat, 1.6 gr diyet lifi ve 0.7 gr protein içerir. Yalnızca 15 kalori içermesi ve hiç yağ içermemesi bilhassa zayıflama diyetlerinde onu harika besin yapar. Ayrıyeten az ölçüde B vitamini, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyumun yanı sıra bağışıklığı güçlendiren C vitamininin günlük kıymetinin yaklaşık yüzde 30’unu sağlar.

Üstün besin ailesinin bir üyesi olarak turplar kükürt içeren doğal hususlar içerir. Bu bileşiklerin iltihabı azalttığı, hücreleri kansere neden olan unsurlardan koruduğu ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği bilinmektedir. Turptaki bileşikler ayrıyeten ülser ve mide kanseri ile irtibatlı olan Helicobacter pylori bakterileri de dahil olmak üzere antibakteriyel aktiviteye sahiptir.

Kanserle savaşmaya yardımcı olur

Antioksidanların iltihabı azaltmada ve hücreleri hasardan muhafazada, erken yaşlanmaya ve hastalığa karşı savunmada değerli bir rol oynadığı gösterilmiştir.

Araştırmalar, eski çağlardan beri halk hekimliğinde kullanılan turpların çeşitli antioksidanlar sağladığını gösteriyor. Sebzelerin yenilebilir köklerinde, ayrıyeten kabuklarında, tohumlarda ve yapraklarda bulunurlar. Araştırmalar bu doğal bileşiklerin göğüs, prostat, kolon, karaciğer ve akciğer kanseri üzere makul kanserlerin ortaya çıkmasına karşı müdafaa sağlayabileceğini gösteriyor.

Turpun kırmızı rengi, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi ve kalp sıhhatinin korunması için çok değerli olan güçlü bir antioksidan olan antosiyanin pigmentinden gelir. Ve antosiyanin bu sebzede öbür bir kıymetli role sahiptir; kansere karşı uğraşta tesirli olduğu düşünülmektedir.

Kalbi güçlendirir

Turplar antioksidanlar ve kalsiyum, potasyum üzere mineraller açısından varlıklı oldukları için son derece yararlıdır ve kalp ve damar sıkıntıları olan şahıslar için tavsiye edilir.

Bu besinler yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur, tıpkı vakitte kalp hastalığı riskini de azaltır. Turp ayrıyeten dolanımı düzgünleştiren yeterli bir doğal nitrat kaynağıdır.

Diyabetten korur

2060 yılına kadar diyabet teşhisi konan yetişkin sayısının neredeyse üç katına çıkacağı iddia ediliyor. Araştırmalar, turp ve diyabet ortasındaki ilişkiyi uzun yıllardır incelemektedir. Buna turp kökü suyu, özü ve filizi tüketimi dahildir.

Gözetici tesirlerin sebzelerin bedendeki antioksidan savunma sistemini geliştirme yeteneği ile alakalı olduğu ve hormonal bozuklukların neden olduğu glikozdaki değişiklikleri olumlu etkilediği fark edilmiştir. Turp ayrıyeten bağırsaklarda glikoz emilimini azaltır ve kan şekeri düzeylerini düşüren glikoz alımını hızlandırır.

Turp, kan şekeri düzeylerini düzenleme sürecinde değerli olan kimyasal bileşikler olan glukozinolat ve izotiyosiyanat içerir. Nizamlı turp tüketimi, bedendeki doğal adiponektin üretimini de artırır. Adinopektin, insülin direncini önlemede büyük tesiri olan bir hormondur. Turp ayrıyeten diyabeti önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmış bir antioksidan olan koenzim Q10 içerir.

Karaciğer işlevini güzelleştirir

Bu bileşiklere ek olarak turp, indol-3-karbinol ve 4-metiltio-3-butenil izotiyosiyanat içerir. Bunlar karaciğerin toksinlerden arınmasına, canlanmasına ve hasar sonrası güzelleşmesine yardımcı olan çok yararlı unsurlardır.

Ayrıyeten, bu bileşikler böbreklerin bedendeki toksinleri atmasına yardımcı olur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP