DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu: Barış Akademisyenleri vazifelerine dönecek

Kılıçdaroğlu: Barış Akademisyenleri vazifelerine dönecek

on

ABONE OL
Eylül 2, 2022 07:00
Kılıçdaroğlu: Barış Akademisyenleri vazifelerine dönecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enver Aysever’in sunduğu TELE1 canlı yayınında, gündeme dair açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

“Türkiye’yi nasıl yöneteceğimize birlikte karar vereceğiz”

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağıyla ilgili soruya Kılıçdaroğlu, şu karşılığı verdi:

“Cumhurbaşkanı adayımızı, altı başkan bir ortaya gelip belirleyeceğiz. Bu mevzuda kelam verdik. Biz evvel altı başkan Türkiye’yi nasıl yöneteceğimiz konusunda temel mevzularda görüş birliği sağlamak durumundayız. Gelince ne yapacağız, hangi kararları alacağız. Kararların zamanlaması ne olacak, güçlendirilmiş parlamenter sisteme nasıl geçeceğiz. Hasar Tespit Kurulu hangi mühlet içerisinde kurulacak, devlette liyakat nasıl olacak, buna emsal pek çok mevzu var. Bunların üzerinde anlaşacağız, anlaştıktan sonra da doğal olarak cumhurbaşkanı adayımızı kamuoyuyla paylaşacağız.”


“HDP masamızda değil, ancak konuşuyoruz”

AA’nın haberine nazaran; HDP’li isimlerin Millet İttifakı’na yönelik açıklamalarının hatırlatılıp, HDP’ye karşı tavırlarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Altı başkan bir ortada ortak hareket ediyoruz. Bu hususta da kararlılığımız var. Elbette ki biz şeytanlaştırmak ya da diğer bir durumdaymış üzere isimlendirmek istemiyoruz. Bütün partilerle görüşen parti CHP’dir. HDP ile de görüşüyoruz. AK Parti ile de, MHP ile de, BBP ile de görüşüyoruz. Biz demokrasiyi savunuyoruz, demokrasiden yanayız. Her türlü niyetin özgürce söz edildiği bir Türkiye’den yanayız. Fikirden beşere ziyan gelmez, ziyan kaba güç kullanmaktan gelir. HDP bizim masada yok. Konuşulabilir mi? Bir şey olduğunda konuşuyoruz.”


“Barış Akademisyenleri misyonlarına dönecek”

Kanun Kararında Kararname (KHK) ile kamudaki vazifelerinden alınanların vazifeye iade edileceğine ait kelamlarının hatırlatılıp, “Gerçekten hepsini çabucak misyona mi alacaksınız yoksa bir ölçü olacak mı?” sorusunu Kılıçdaroğlu şu formda yanıtladı:

“Daha evvel tekraren söyledim. Bir; KHK ile Barış Akademisyenleri atıldı. Evet, hepsini misyonlarına geri getireceğiz. Bunlarla ilgili bir mahkumiyet yok ki. İki; KHK ile atılan bir kişi savcıya gitti, savcı dedi ki ‘Soruşturmaya gerek yoktur’. Lakin başlatmıyorlar, biz başlatacağız. Sen adalet mi diyorsun, hukuk mu diyorsun? Savcı diyor ki ‘Bir şey yok’. Bir şey yok denilen adamı sen ‘Açlığa mahkum edeceğim’ diyorsun. Bu devlet değil ki, devlet dediğin adaletli olur. Üç; KHK ile atmışsınız mahkemeye gitmiş, mahkemede beraat etmiş, Anayasa Mahkemesine gitmiş beraat etmiş. Ancak orta bir şura var, ‘Hayır ben seni başlatmayacağım’ diyor. Niçin başlatmıyorsun kardeşim? Biz başlatacağız. Mahkum olanlar var, sahiden bir terör olayından dolayı mahkum olmuş, mahpusa girmişse esasen biz onu misyona istesek de iade edemeyiz. Bunlarda akıl yok. Benim söylediğim farklı, onlar olayı diğer yere çekiyor. FETÖ ile kucak kucağa yatan sizdiniz, birebir tel üzerinde cambazlık yapan sizdiniz, her türlü rezaleti yapan sizdiniz, onların talimatı altında misyon yapan sizdiniz, suçlanan Kılıçdaroğlu oluyor.”


“Selahattin Demirtaş, cezaevinden çıkacak”

“Sizce Türkiye’nin, bu helalleşme dediğiniz süreçte pek çok mağduriyet olduğu için bir affa gereksinimi olacak mı?” sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Hiçbir affa gerek yok. Kişi itiraf ediyorsa zati ona uygun kararlar var. Siyasi davalardan haksızlığa uğrayan her kişi için adalet tecelli edecek.” dedi.

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde olduğu hatırlatılan Kılıçdaroğlu, “Çıkacak” sözünü kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP