DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Koronavirüs salgınında 42 hemşire hayatını kaybetti

Koronavirüs salgınında 42 hemşire hayatını kaybetti

on

ABONE OL
Nisan 26, 2022 03:36
Koronavirüs salgınında 42 hemşire hayatını kaybetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Hemşireler Derneği Genel Lideri Özbaş, hemşirelerin pandemi devrindeki çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

“Dünyada sıhhatin yükünü hemşireler omuzladı”

Özbaş, pandeminin kendileri için tarihi bir süreç olduğunu belirterek, “Pandeminin birinci başladığı yıl aslında Dünya Hemşireler Yılı’ydı ve pandeminin patlamasıyla birlikte bütün dünya hemşirelerin değerini gördü. Pek çok meslektaşımızı kaybettik, çok meslektaşımız enfekte oldu lakin dünyada sıhhatin yükünü hemşireler omuzladı diyebilirim” dedi.

“Bizim için ağır bir sorumluluktu”

DHA’nın haberine nazaran; Özbaş, pandemi periyodunda birçok şiddetli hayat öyküsüne tanıklık ettiklerini kaydederek  şunları söyledi:

“Bu periyot, hemşirelerin özveri öykülerinin olduğu, kahramanlık kıssalarının olduğu, muvaffakiyet öykülerinin olduğu lakin bir taraftan da bedelsiz hissettikleri, tükendikleri ve artık devam edemeyecek noktaya geldikleri tecrübelerle dolu. Çok fazla kayıp yaşadık, hastalarımızı kaybettik, kendi yakınlarımızı kaybettik ve bu türlü bir süreçte toplumu zorlayan ve direkt etkileyen bir süreç oldu. Hem onların tecrübelerine tanıklık etmek hem de bu süreçte etkin rol alan bireyler olmak bizim için ağır bir sorumluluktu. Lakin Türkiye’deki meslektaşlarım ismine söyleyebilirim ki bu ağır sorumluluğu meslektaşlarım çok başarılı halde sırtladılar ve şu an şayet ülkemizde pandeminin tesirleri bu seviyedeyse başta hemşireler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının özverisiyle, insan üstü çalışmalarıyla, çalışma azimleriyle ve hastalarına ve topluma verdikleri pahayla bu hale geldi.”

“42 hemşire hayatını kaybetti”

Özbaş, şöyle devam etti:

“Bizim kayıtlarımıza düşen bilgilere nazaran 42 hemşire meslektaşımız koronavirüsten hayatını kaybetti. Bu sayıya, öteki meslek örgütlerinin bize bildirdikleri ya da meslektaşlarımızdan gelen bilgilerle ulaşabildik. Biz pandemi devrinde meslektaşlarımızla çok yakın bağ içerisindeydik. Çevrim içi anket dataları ile onlardan daima data topladık. Ayrıyeten tüm Türkiye’den de derneğimize yaşadıkları özel durumlarla ilgili, takviyeye gereksinim duydukları bahislerle ilgili e-postalar geldi. Onun için pek çok meslektaşımızın problemlerinden haberdar olabildik. Örneğin yeni doğum yapmış ama pandemi devrinde virüslü hastalarını bırakmamak için işine devam eden bir meslektaşımın yaşadıkları aklımda kaldı. İlçede görevlendiriliyor ve 2 saat gidip, 2 saat gelmesi gerekiyordu meskenine ve o arkadaşımız işine devam etti. Bir meslektaşımız ‘Çocuğumu annemin yanına bıraktım. 2 ay ailemin yanında kaldı ve daha sonra çocuğum gece, anne ölmeni istemiyorum diye ağlayarak, uyanmaya başladı. Onun için gidip almak zorunda kaldım. Şu an bakacak kimse yok. İş yerine getirmek zorunda kalıyorum ve hala psikolojisi düzelmedi’ diye yazan bir meslektaşım vardı.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP