DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kraliçe Elizabeth’in 10 günlük cenaze programı

Kraliçe Elizabeth’in 10 günlük cenaze programı

on

ABONE OL
Eylül 9, 2022 04:00
Kraliçe Elizabeth’in 10 günlük cenaze programı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, 96 yaşında hayatını kaybetti.

Tarihe damga vuran, İngiltere tarihi ile adete özdeşleşen tahtta kaldığı 70 yıl boyunca giysi şekli ve şapka dizaynlarıyla kraliyet tarihinin en dikkat alımlı isimlerinden biri olan Kraliçe’ye veda programı netleşti.

Kraliçe’nin ölümüyle “Londra Köprüsü” planı devreye girdi.

Planda Charles’ın kral ilan edilmesinden, Londra’da düzenlenecek merasim ve Kral Charles’ın taziyeleri kabul edeceği programlara kadar ayrıntı yer alıyor..

10 günlük cenaze programı

Ölüm günü:

Bir memur başbakanı telefonla arayarak “Londra Köprüsü düştü” sözleriyle haberi verecek. Kraliyet ailesi cenaze ile ilgili planları açıklayacak, başbakan bir açıklama yapacak ve Kral Charles ile görüşme gerçekleştirecek. Kral Charles saat 18:00’de televizyondan ulusal seslenecek. Londra’daki St Paul Katedrali’nde bir anma merasimi düzenlenecek.

1.gün:

Charles saat 10:00’da St James Sarayı’nda resmen kral ilan edilecek. Saat 15:30’da başbakan ve kabinesi Kral Charles ile bir görüşme yapacak.

2.gün:

Kraliçenin naaşı Buckingham Sarayı’na getirilecek. Kraliçe’nin ülkenin doğusundaki Sandrigham’da ya da İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde ölmesi halinde naaşının getirilmesi için farklı operasyonlar devreye girecek.

3.gün:

Kral Charles’a parlamentodaki Westminster Hall’da başsağlığı dilekleri sunulacak ve akabinde kral İskoçya’dan başlayarak Birleşik Krallık’ta yas tipine çıkacak.

4.gün:

Kral Charles’a Kuzey İrlanda’da başsağlığı dilekleri sunulacak. Öte yandan kraliçenin naaşının saraydan Westminster’a getirilişi prova edilecek.

5. gün:

Naaş saraydan Westminster’daki parlamento binasına Londra’daki bir merasim güzergahı üzerinden getirilecek ve parlamentodaki Westminster Hall’da bir merasim düzenlenecek.

6.gün:

Altıncı ve dokuzuncu günler ortası cenaze provaları yapılacak ve kraliçenin naaşın bir katafalka konularak üç gün müddetle 24 saat boyunca halkın ziyaretine açılacak.

7.gün:

Kral Charles Galler’e gelerek burada başsağlığı dileklerini kabul edecek ve Galler parlamentosundaki merasime katılacak.

10.gün:

Westminster Abbey’de cenaze merasimi düzenlenecek ve öğle saat 12:00’de iki dakikalık hürmet duruşu yapılacak. Kraliçe Windsor Kalesi’ndeki Kral 6. George Anma Kilisesi’nde toprağa verilecek.

Ölmeden evvelki son açıklamasında Charles’ın eşinin ‘Kraliçe’ olmasını istemişti

Öte yandan Kraliçe II. Elizabeth, ölmeden evvel yaptığı açıklamasında vasiyet niteliğinde bir bildiri yayınlamıştı.

Elizabeth, bildirisinde vefatından sonra veliaht Prens Charles’ın kral olmasını, eşi Cornwall Düşesi Camilla’nın ise “kraliçe” olmasını belirtti.

Prens Charles kral olduğunda, halkın kendisine verdiği takviyenin birebirini Charles’a ve eşi Camilla’ya vereceklerini bildiğini belirten Kraliçe Elizabeth, tahttaki 70 yılı boyunca kendisine verilen dayanak için de halka teşekkür etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP