DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kulüpler Birliği: Spor Maddesi’nin birtakım unsurları değişmeli

Kulüpler Birliği: Spor Maddesi’nin birtakım unsurları değişmeli

on

ABONE OL
Nisan 24, 2022 23:36
Kulüpler Birliği: Spor Maddesi’nin birtakım unsurları değişmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Spor Maddesi’nin görüşüldüğü TBMM’de MHP milletvekili Saffet Sancaklı’nın kelamları, kulüp yöneticilerinin yansısına neden oldu.

Kimi kanun tekliflerinin aleyhlerine olduğunun savunarak değişiklik yapılmasını da talep eden Kulüpler Birliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamadaşu sözlere yer verildi:

“Spor Maddesi’nin çıkmasında hemfikiriz”

“Spor topluluğunun yakından takip ettiği büyük meclisimizde görüşülmekte olan Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası ile ilgili olarak;

Öncelikle bilinmesi gerekir ki;

Geçmişte kulüp idarelerinin zaafları yanında Türk futbolunda amir kurumların vazifeleri olan gerekli kontrolleri yapmaması ve münasebetiyle yaptırımları uygulamaması sebebiyle içinde bulunduğu zahmetli ortam oluşmuştur. Bu sebeple Harika Lig kulüpleri olarak yasanın gerekliliği ve çıkması konusunda daha evvelde tekraren söz ettiğimiz üzere hemfikiriz.”

“Bazı hususlar nedeniyle kasvet yaşayabiliriz”

“Öyle ki bu yasa çalışmaları başlamadan çok daha önce Muhteşem Lig kulüpleri olarak bizler kendi iç kontrol kararlarımızı alıyor ayrıyeten finansal fair play çerçevesinde şeffaf idare anlayışıyla yönetim etme doğrultusunda adımlarımızı attık ve atmaya devam ediyoruz.

Belirtmek isteriz ki kelam konusu kanun hususlarının geneliyle ilgili mutabık olmakla bir arada, uygulamada önemli ıstıraplar yaratabilecek birtakım hususlardaki telaşlarımızın kıymetle kıymetlendirilmesi gerektiğini sürecin başından beri olduğu üzere bugün de ısrarla lisana getiriyoruz.”

“13. husus, özerkliği tehdit etmeyecek biçimde değiştirilmeli”

“Şöyle ki;

Futbol kulüpleri aslında, TFF, UEFA, FIFA’nın direkt ve dolaylı kontrolü altında faaliyet göstermektedir. SPK mevzuatına tabi kulüplerde ise ayrıyeten SPK kontrolü vardır. Kontrol ve Beyanname Metodu başlıklı 13. Unsur, futbolu yöneten milletlerarası kurumların kaidesi da olan özerkliğe tehdit oluşturmayacak biçimde kaleme alınmalıdır.”

“20. unsur, mali problemleri çıkmaza sokacak nitelikte”

“Kulüpler Birliği olarak bütçe ve harcama prensipleri ile ilgili olarak çok açık ve keskin bir düzenleme yapılması gerekliliğini anlıyor ve destekliyoruz. Lakin taslaktaki 20. Husus, kulüplerin hali hazırdaki borç ve faiz yükü göz önüne alındığında, probleme deva olmaktan çok finansal problemlerin tahlilini çıkmaza sokacak niteliktedir. Mevcut husus borçlanmaya değil, finansman sağlamak hedefiyle kullanılan temlik üzere araçlara odaklanmış, ayrıyeten “borçlanma” üzere türel ve mali manaları değişken tabirler, net formda tanımlanmamıştır.

“Gelirlerde elde olmayan sapmalar göz gerisi edilmiş”

Üstelik kulüplerin bütçeledikleri gelirlerinin elde olmayan sebeplerle (Pandemi, savaş, ekonomik krizler, yayın gelirindeki indirimler v.b.) finansal sapmalara sebep olabileceği göz arkası edilmiştir.

Ceza Kararları ve Soruşturma Yolu başlıklı 47. Unsurda, asıl hedef “doğru idare ve kulüplerin mali istikrarı” ise başka birtakım maddelerde olduğu formda zararın tazminine bağlı ceza indirimleri getirilmeli, özetle zararın tazmini özendirilmelidir.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten evvel imzalanan finansal yapılandırma kontratlarına mevzu ana para borcu kanundan istisna tutulduğu üzere, tıpkı mukavelelere mevzu faiz, kur farkları ve eski yapılmış kontratların denk bütçe hesaplarında da istisna tutulmalıdır.

Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Heyetleri ile ilgili olarak 27.07.2021 tarihli Genel Kurul’da, tüm paydaşların oy birliği ile aldığı ve bu konseylerin yeniden Genel Konsey tarafından seçilmesini düzenleyen statü değişikliğinin korunması, UEFA ve FIFA normları doğrultusunda elzemdir.

Hissedarlık Yapısı başlıklı 15. Husus ile maalesef spora kaynak sağlanması bakımından çok yararlı olabilecek yatırımcı girişini cazip hale getirilmek yerine engellenmektedir.

Çıkacak yasanın bu haliyle memleketler arası statülere terslik teşkil edebileceği tasasını taşımaktayız.

Bu husus ile ilgili UEFA ile yapılması gereken istişarelerde rastgele bir eksiklik olmaması elzemdir.”

“Milletvekilimizden özür bekliyoruz”

“Tüm bu eksikliklere ek olarak kanun teklifinin büyük mecliste görüşülmesi sırasında, kanun teklifi lehine kelam alan bir milletvekilinin kulüplerimizin yöneticileri hakkında söylediği haksız ve asla kabul edilemeyecek tabir ve tanımlamalar sebebiyle, kulüplerimizin yöneticilerinin kelam konusu milletvekilinin bu konuşmasından dolayı özür dilemesini beklediğinin bilinmesini istemekteyiz.”


Saffet Sancaklı ne demişti

Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Spor Yasası ile ilgili açıklamalarda bulunmuş, şu tabirleri ise reaksiyon çekmişti:

“Eğer altyapı ile uğraşmayan oyuncu yetiştirmeyen kimse orada yöneticilik yapamayacak. Başkanlık yapamayacak. Zira beceremeyecek. Bu arkadaşlara buradan söyleyeyim diyorlar ki siz bu maddeyi çıkarırsanız şayet yönetecek adam bulamazsınız. Lider ve yönetici bak bu Türk milletine saygısızlık yapmayın. Buradan hepinize söylüyorum, Türkiye’de 500 tane 1000 tane onurlu adam yok. Bir siz mi erdemlisiniz?”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP