DOLAR 16,5495 -2%
EURO 17,5819 -1.55%
ALTIN 968,38-2,37
BITCOIN 344130-4,82%
İstanbul
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEB ile TRT, İngilizce öğretimi için el sıkıştı

MEB ile TRT, İngilizce öğretimi için el sıkıştı

on

ABONE OL
Haziran 27, 2022 20:00
MEB ile TRT, İngilizce öğretimi için el sıkıştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ortasında, “İngilizce Öğretimi ve Yaz Okulları İngilizce Kurslarına Yönelik İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Anlaşma ile birlikte, basılı ve dijital öğretim gereçlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Günlük hayat kodlarıyla eğitim verilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngilizce eğitimini, gramer öğretiminin ötesine geçirerek, günlük ömür kodlarını içeren metodolojilerle yaz okullarında uygulayacaklarını belirtti.

“Okuma, yazma, konuşma ve dinleme melekelerini güçlendirecek formda…”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkçe öğretimiyle ilgili değerli adımlar attıklarını kaydeden Özer, “Şu ana kadar Türkiye’de Türkçeyle ilgili yalnızca okuduğunu manaya eğitimi verilirken, artık biz İngilizcede olduğu üzere okuma, yazma, konuşma ve dinleme melekelerini güçlendirecek halde ölçmeler yapmaya, münasebetiyle ölçme yapınca eğitimi de buna nazaran dizayn etmeyle ilgili bir geri besleme sistemini inşa ettik.” dedi.

“İlk kere yaz okullarında uygulayacağız”

Özer, birinci sefer bu yıl matematikle ilgili 4. sınıftan 12. sınıfa kadar yaz okulunu devreye soktuklarını hatırlattı. Yabancı lisan eğitiminin “tüm okullarda muvaffakiyetin yakalanamadığı alanlardan biri olduğunu” tabir eden Bakan Özer, TRT’yle yapılacak iş birliğine ait şunları kaydetti:

“Bu emelle Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bu periyot İngilizce eğitiminden başlayarak, İngilizceyi ana odağımıza koyarak ve İngilizceyi bir gramer öğretiminin ötesine geçirerek, onu günlük ömür kodlarıyla, günlük hayatta kullanacak, bir ders anlatımı halinde değil yeni metodolojileri, yeni yaklaşımları eğitimin içerisinde derç edecek yeni bir yaklaşımı birinci sefer yaz okullarında uygulayacağız.

“TRT, eğitimdeki en değerli paydaşımız”

TRT’mizin oluşturmuş olduğu tüm belgeselleri, tüm dokümanları da bu yaz okullarında birinci sefer kullanmaya başlayalım istedik. TRT, bizim eğitimdeki en değerli paydaşımız. Yalnızca bu süreçte değil Mart 2020’de tüm dünyanın beklenmedik bir biçimde yüzleşmiş olduğu Kovid-19 salgını sürecinde de bizim en kıymetli yol arkadaşımız TRT oldu.

Türkiye’de Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın süratli bir biçimde platformlarını devreye sokmada, dijital platformlara erişimin olmadığı yerlerde televizyon kanallarıyla süreçlerin desteklenmesinde en değerli paydaşımız TRT Genel Müdürlüğü oldu.”

Bakanlıktan yeni açılım

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Türkçe, matematik ve fen bilimlerinde öğrencilere takviye verdiklerini hatırlatan Özer, Bakanlık olarak yeni bir açılım daha yapacaklarına işaret etti.

“Yabancı lisanla ilgili başlatmış olduğumuz yaz okulunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren Destekleme ve Yetiştirme Kurslarıyla tekrar şekillendireceğiz.” diyen Özer, şu bilgileri verdi:

“2022-2023 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerine ek olarak birinci sefer İngilizce ve Arapçadan da Destekleme ve Yetiştirme Kurslarını açacağız.

“Bu ülkede matematik, yabancı lisan öğretilemiyor söylemini tarihin çöplüğüne gömeceğiz”

Orada da yeniden TRT Genel Müdürlüğümüz ile iş birliği yaparak, içerikler oluşturarak, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında İngilizce yahut Arapçada yeni yaklaşımları deneyerek, nasıl ‘Mesleki eğitimde aradığım elemanı bulamıyorum’ retoriğini tarihin çöplüğüne adım adım gömüyorsak, ‘Bu ülkede matematik, yabancı lisan öğretilemiyor’ telaffuzunu de inşallah tarihin çöplüğüne daima birlikte gömeceğiz.”

“Yabancı lisan bilmek tercih değil, zorunluluk”

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı da gerek iş gerekse toplumsal hayatta uluslararasılaşmanın ağır bir biçimde hissedildiği bir periyot yaşandığını, bu nedenle yabancı lisan bilmenin tercih değil, mecburilik haline dönüştüğünü söyledi.

Kamu yayıncısı olarak lisan çeşitliliğine kıymet verdiklerini belirten Sobacı, TRT’nin dünya genelinde 7 kıtaya 41 lisan ve lehçede yayınlarını ulaştırdığını söz etti.

TRT’nin televizyon kanalları, dijital haber platformları ve radyolarıyla tüm dünyaya, milyonlarca beşere kendi ana lisanlarında hitap ettiğini aktaran Sobacı, birebir vakitte Türkiye’nin tezlerini, tezlerini, haklarını ve stratejik önceliklerini tüm milletlerarası kamuoyuna duyurduklarını lisana getirdi.

İş birliği protokolünü imzalandı

AA’nın haberine nazaran, çok farklı yabancı lisanlarda binlerce saat içerik ürettiklerini, bu içeriklerin bundan sonraki süreçte eğitim müfredatının bir modülü olmasının kendileri için memnunluk verici olduğunu vurgulayan Sobacı, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız ile daha evvelce gerçekleştirdiğimiz projelerden elde ettiğimiz tecrübe ve deneyimle bu çalışmamızın da gençlerimizin gelişimi ve gayelerini gerçekleştirmesi açısından çok kıymetli rol oynayacağını düşünüyoruz.”

Konuşmaların akabinde Bakan Özer ve Sobacı, iş birliği protokolünü imzaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP