DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Mehmet Muş’tan doğalgaz artırımı açıklaması

Mehmet Muş’tan doğalgaz artırımı açıklaması

on

ABONE OL
Eylül 4, 2022 04:00
Mehmet Muş’tan doğalgaz artırımı açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konutlarda kullanılan doğalgaz ve elektriğe yüzde 20, endüstride kullanılan doğalgaza yüzde 50, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza ise yüzde 49,5 artırım gelmişti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, elektrik ve doğalgaza yapılan artırımlarla ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı.

“Yansıtılmak zorunda kalındı”

Doğalgazdaki sübvansiyonları anımsatan Mehmet Muş, “Halen bir sübvansiyon kelam konusu. Artık bütçenin imkânları daha fazla el vermediğinden ötürü yansıtılmak zorunda kalındı.” dedi.

“Kimse isteyerek fiyatları artırmaz”

Enerjideki artışların sanayiciye ek bir maliyet manasına geldiğini belirten Muş, Siyasi partiler neden vardır, seçimi kazanmak için vardır. Hasebiyle seçime 9 ay kalan bir yerde hiçbir hükümet ‘Ya ben elektriğe bir artırım yapayım, doğalgazın fiyatlarını bir artırayım’ demez. diye konuştu.

Türkiye’nin ortalama güç ithalatı 2019’dan geriye dönük 10 yıla bakın 2020’de pandemi çok sağlıklı olmaz ortalama 35-40 milyar dolardır” diyen Muş, “Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Münasebetiyle bizim klâsik ortalama fiyatımızın 3 katı güç faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. dedi.


“Fiyatlar AB AB ile mukayese ettiğiniz vakit çok altında”

diyen Muş, kelamlarının devamında şunları söyledi:

İhracat yapıyorken kullandığımız güç maliyeti hâlâ oradakilerin altında fakat kendi içimizdeki artış, ister istemez sanayicilerimizi zorlayacak lakin bunu da şu biçimde kıymetlendirmek gerekiyor: Bütçeden bütün imkânlar kullanılıyor, sübvansiyon azamî düzeyde yapılıyor. Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir güç kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Münasebetiyle toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe. diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP