DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Meral Akşener, partisinin eğitim unsurlarını açıkladı

Meral Akşener, partisinin eğitim unsurlarını açıkladı

on

ABONE OL
Eylül 1, 2022 02:00
Meral Akşener, partisinin eğitim unsurlarını açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İyi Parti Genel Lideri Meral Akşener, ‘İyi Eğitimle, Özgür ve Yenilikçi Birey, Çoğulcu ve İştirakçi Toplum Vizyonu Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Akşener, programda partisinin eğitim prensiplerini açıkladı.

Akşener, eğitimin ehemmiyetine değinerek, Eğitime olan itimadın ortadan kalktığı, bunun bilerek devam eden beceriksizlik sebebiyle değil pek bilerek yapıldığına inananlardanım. Kimse bu kadar ahmak olamaz. Hani bizim gençliğimizde vardı ya; ‘İşçisin sen emekçi kal, köylüsün sen köylü kal’ sisteminin bir biçimde hayata geçmesi için yapıldığına inandığım bir keşmekeş bu. Bu kadar bilimden uzak, bu kadar daima değişen, dijital dünyanın kıymet setleriyle yeni bir kurgulamaya gitmek gerekirken; değişik, parası olanın çocuğunu okuttuğu, parası olmayanın çocuklarının ‘İşçisin sen emekçi kal, köylüsün sen köylü kal’ mantığına mahkum edildiği bir eğitim nizamıyla karşı karşıyayız. Büyükşehirlerde ilkokul talebelerini göndereceğiniz devlet okulu konusunda ıstıraplarınız varsa, ‘sadece özel okulda uygun bir eğitim alınabilir’ anlayışının kabul görmesi, imtihanlara duyulan güvensizliğin arşa çıkması üzere mevzular Türkiye’deki gençleri burada mühendis olmasına karşın gidip yurt dışında garson olarak çalışmaya itiyor. dedi.

6 ilkeyi açıkladı

Eğitimin bir ülkenin en değerli ögesi olduğuna vurgu yapan Akşener, kelamlarının devamında partisinin eğitim prensiplerini şöyle sıraladı: 1’inci unsurumuz; Hukukun üstünlüğünü temel alan liyakat ve data tabanlı bir idare. Bakanlık ve okul yöneticilerinin seçimi ve atanmasında liyakat, objektiflik ve hesap verebilirlik temel alınacak. 2’nci unsurumuz; Nitelikli eğitim ve fırsat eşitliği için kâfi, planlı ve koordineli bütçe idaresi, eğitim bütçesi eğitim harcamalarında KDV’nin kaldırılması, öğrenci takviye kart projemiz var. 3’üncü unsurumuz; Mesleksel açıdan daima gelişen prestijli ve yüksek motivasyon sahibi öğretmenler. Öğretmenlerin atanması, mülakatların kaldırılması, mesleksel gelişim, meslek kanunu, öğretmenlere ekonomik takviye verilmesi. 4’üncü prensibimiz; Potansiyelini gerçekleştiren, motivasyonu yüksek ve geleceğe umutla bakan öğrenciler. 1 yıl mecburî okul öncesi, 5 yıl ilkokul, köy okullarının açılması, LGS’nin kaldırılması, güçlü okul modeli, mesleksel eğitim. 5’inci unsurumuz; Ülkemizin yenilik ve rekabet potansiyelini geliştirecek, iştirakçi ve kapsayıcı bir yüksek öğretim. Özgür ve özerk üniversiteler. Barınma sorunu. Kredi ve burslar. 6’ncı prensibimiz; İnsanın ve toplumun daima gelişimini destekleyen, hayat uzunluğu öğrenme, kredilendirme ve sertifikalandırma sistemi.


“Bu kadar hoyrat davranılan eğitim sistemi olamaz”

Programın akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Akşener, öğretmenlerin bu kadar itilip kakıldığı bir periyodu yaşamadıklarını savunarak, Atanamamış öğretmen’ diye bir kavram var, ‘ücretli öğretmen’ diye bir tanım var, ‘sözleşmeli öğretmen’ diye bir tanım var ve ‘kadrolu öğretmen’ diye bir tanım var. Bir de özel okullarda, dershanelerde çalışan öğretmenler var. Birçoğunun minimum fiyat ve onun altına çalıştığına dair tezler var. Bu kadar hoyrat davranılan bir eğitim sistemi olamaz, hak aramaya uğraş eden öğretmen kümesine da kantarın topuzunu kaçırdığınız tavrı yanlış buluyorum. diye konuştu.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP