DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Motor ve silah sistemlerindeki ulusal tahliller

Motor ve silah sistemlerindeki ulusal tahliller

on

ABONE OL
Haziran 22, 2022 20:00
Motor ve silah sistemlerindeki ulusal tahliller
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Savunma konusunda Türkiye’nin talep ettiği sistemlere ulaşamaması ile birlikte kendi içinde geliştirdiği sistemler, hem Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) güç kattı hem de ihracata açılarak ülkenin önünde yeni bir gelir oluşturulmasını sağladı.

“Silah sistemleri ve motor teknolojilerinde dışa bağımlılık daha da azalacak”

AA’nın haberine nazaran, Türk savunma endüstrisinde “yapılmayanı yapma” yaklaşımıyla son devirde bir dizi Ar-Ge projesi yürüten Makine ve Kimya Sanayisi (MKE) AŞ, silah sistemleri ve motor teknolojilerinde dışa bağımlılığı azaltacak tahlilleri kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Dışa bağımlılığı bitirecek teknolojilere yatırım

Alınan bilgiye nazaran, bir müddettir hibrit tahrik sistemleri geliştirmek için yurt içindeki proje ortaklarıyla çalışmalar yürüten MKE AŞ, bu kapsamda motor ve güç kümesinde dışa bağımlılığı bitirecek teknolojilere yatırım yapıyor.

Dizel motor konusunda çalışılıyor

Türk savunma endüstrisi bünyesinde bir yandan dizel motor konusundaki çalışmalar sürerken MKE AŞ de 25 tona kadar araçları elektrikli olarak hareket ettirebilmek için geliştirdiği tahlili teslimat basamağına getirdi.

Elektrikli motor masrafları azaltacak

Halen envanterde olan paletli araçlar üzerinde yürütülen çalışmalarla yerli elektrikli motor sayesinde işletme maliyetleri düşecek, askeri lojistik sarfiyatlar azaltılacak.

Gelecek ay teslimata başlanılıyor

Burdur’daki askeri birlikte yapılan milletlerarası 26 testin muvaffakiyetle geçilmesinin akabinde 50 adetlik sipariş alan MKE AŞ, gelecek ay prestijiyle teslimata başlayacak. Zırhlı muharebe araçlarının (ZMA) üzerinde yeniden MKE AŞ tarafından geliştirilen 25 milimetre top yer alacak.

8 bileşende yerli ve ulusal tahlil yolda

Daha büyük platformlar için de elektrikli motorlar geliştirmeyi amaçlayan MKE AŞ, hibrit tahrik sistemi bileşenlerinden araç idare sistemi yazılımına ve elektrik motoruna, jeneratörden pil paketine kadar 8 bileşende de yerli ve ulusal tahliller oluşturabilecek noktaya geldi.

Elektrikli Fırtına obüsü

Bu projenin devamı olarak elektrikli Fırtına obüsünün testlerine de gelecek ay başlanacak.

Milli gemilere ulusal silahlar

76 milimetre Deniz Topu Projesi’nde Karapınar’daki bütün testler muvaffakiyetle tamamlandı. Dakikada 80 atış performansına ulaşıldı.

Liman ve gemi üzerindeki test atışları için Deniz Kuvvetleri ile planlama yapıldı. Gelecek hafta prestijiyle Ulusal Deniz Topu gemi üzerindeki yerini alacak ve planlandığı biçimde 2 ay içerisinde gemi üzerindeki testler tamamlanarak seri üretime başlanacak.

20 milimetre Döner Namlulu Silah Sistemi

TSK envanterinde bulunan Yakın Hava Savunma Sistemini yerlileştirmek gayesiyle yürütülen çalışmalarda da değerli aralık alındı. 20 milimetre Döner Namlulu Silah Sistemi, 6 namlusuyla dakikada 4 bin 500 atıma ulaşıyor.

Fırtına mühimmatında menzil artıyor

TSK’nın değerli ateş dayanak ögelerinden Fırtına obüsünün mühimmatının menzilinin artırılmasına yönelik çalışmalar da sürüyor.

Bu kapsamda 40 kilometrelik menzilin birinci etapta 56, sonrasında 72 kilometreye çıkarılması amaçlanıyor. Bu yıl sonuna kadar 56 kilometre amacına ulaşılacak.

Volkan

TÜBİTAK SAGE’yle yürütülen toz termobarik üretim projesi Volkan’da da sona gelindi. Yüksek tahrip aktifliğine sahip termobarik dolgulu harp başlığı geliştirilmesine imkan sağlayacak projede, eylül ayı prestijiyle seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Aynı vakitte C-4 üretimini yerli kabiliyetlerle yapmaya başlayan MKE AŞ, tek vardiyada 15 kilogramlık seri üretimi yakaladı. Bu ölçünün günlük 80 kilograma çıkarılması amaçlanıyor.

Çelik fabrikası 2024’e kadar dolu

Spektral Isı Fişeği Geliştirme Projesinde de gelişmiş kızılötesi güdümlü mermilere karşı hava platformunu koruyan spektral ısı fişeğinin geliştirilmesinde son noktaya gelindi. Hava Kuvvetleriyle test çalışmaları devam ediyor.

Kimya alanında yol alınması gereken 17 ana kalemi belirleyen MKE AŞ, kritik ham hususların geliştirilmesi ve yerli üretimi için çalışmalarını sürdürüyor.
Çelik fabrikasında da kıymetli yatırımlar yapan MKE AŞ, 120 tonluk kapasiteye ulaştı.

3 bin tonluk özgür dövme presini revize eden şirket, 7 bin tonluk hür dövme presini hayata geçiriyor. Böylelikle Orta Doğu bölgesindeki tek 7 bin tonluk hür dövme presi devreye alınacak. Bu projeyle özel çelik üretiminde değerli bir imkan ve avantaj elde edilecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP