DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Müslüme Yağal’ın cansız vücudunun bulunduğu bölgede keşif yapıldı

Müslüme Yağal’ın cansız vücudunun bulunduğu bölgede keşif yapıldı

on

ABONE OL
Eylül 3, 2022 01:00
Müslüme Yağal’ın cansız vücudunun bulunduğu bölgede keşif yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi kırsalında 10 Kasım 2021’de çadır kurdukları sırada 3 yaşındaki kızları Müslüme’nin kaybolduğunu belirten Yağal ailesi durumu ilgililere bildirmişti.

AFAD, AKUT, itfaiye ve jandarma gruplarınca kırsal alanda geniş çaplı çalışma başlatılmış, kayıp kız çocuğunun cansız vücudu 19 Kasım 2021’de ilçedeki kırsal alanda bulunmuş ve sonraki gün Karaman’da toprağa verilmişti.

Jandarma takımlarınca gözaltına alınan 8 aile yakınından büyükbaba H. Yağal tutuklanmış, 3’ü tutuksuz yargılanmak üzere öbürleri hür bırakılmıştı.

Ceza istendi

Müslüme Yağal’ın vefatıyla ilgili iddianamede, tutuklu sanık H. Yağal hakkında kendisini savunamayacak yakın akrabayı bir hatası gizlemek, kanıtlarını ortadan kaldırmak yahut işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak hedefiyle taammüden öldürme, çocuğa ya da vücut yahut ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan şahsa karşı taammüden öldürme, üstsoy yahut altsoydan birine ya da eş yahut kardeşe karşı taammüden öldürme, çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cinsel maksatla cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden mahrum kılma cürümlerinden mahpus cezası istenmişti.

Keşif yapıldı

Silifke 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları, uzmanlar, Müslüme’nin tutuklu büyükbabası H. Yağal ile tutuksuz sanıklar büyükannesi A. Yağal ve annesi S. Yağal, geçen yıl 19 Kasım’da küçük çocuğun cansız vücudunun bulunduğu Yanışlı Mahallesi kırsalındaki keşfe katıldı. Tutuksuz sanıklardan suça sürüklenen ağabey O. Yağal’ın yer almadığı keşifte, Müslüme Yağal’ın birtakım aile yakınları da hazır bulundu.

Cesedin bulunduğu arazi incelendi

Müslüme’nin kaybolmadan evvel görüldüğü bölgede başlayan keşifte, mevkinin küçük kızın cesedinin bulunduğu alana uzaklığı hesaplandı. Jandarma ve AFAD takımlarının de dayanak verdiği keşifte, ormanlık alanda ayrıntılı inceleme yapıldı. Çalışmalarda, çadır ve ağılın konuşlandığı bölge, hayvanların otlatıldığı noktalar ve olay günü aile üyelerinin bulunduğu alanlar kayıt altına alındı. Daha sonra küçük kızın cansız vücudunun bulunduğu arazi incelendi.

Bulunduğu noktaya kendi çıkmadığı tespit edildi

Keşif grubunun kuvvetli arazi yapısı nedeniyle yaya olarak ulaşmakta zahmet geçtiği mevkideki incelemelerde, Müslüme’nin cansız vücudunun ulaşıldığı noktaya kendi imkanlarıyla çıkmasının mümkün olmadığı görüşü, Mersin Barosu avukatlarınca lisana getirildi. Baro avukatları, kelam konusu görüşün eksper raporuna da eklenmesini istedi.

AA’nın habeirne nazaran, küçük kızın vefatına ait davanın ikinci duruşması 27 Ekim’de görülecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP