DOLAR 16,6358 -0.32%
EURO 17,4400 -0.71%
ALTIN 972,35-0,37
BITCOIN 335165-3,18%
İstanbul
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Mustafa Varank, İtalya’da iklimlendirme fuarının açılışını yaptı

Mustafa Varank, İtalya’da iklimlendirme fuarının açılışını yaptı

on

ABONE OL
Haziran 29, 2022 18:01
Mustafa Varank, İtalya’da iklimlendirme fuarının açılışını yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,İtalya’nın Milano kentine ziyaret düzenledi.

Bakan Varank, İtalya’nın Milano kentinde ısıtma-soğutma iklimlendirme bölümüyle ilgili “Mostra Convegno ExpoComfort” fuarının açılışını yaptı.

Milano’daki Rho-Fiera fuar merkezinde bu yıl 42’incisi düzenlenen fuarın partnerlerinden biri de Türkiye.

Varank açılışı yaptı

İklimlendirme ve yenilenebilir güç alanlarında dünya çapında bir aktiflik olan MCE Fuarı’nın açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ve REED Exhibitions Italia İdari Yöneticisi Massimiliano Pierini yaptı. Pierini, açılışta, bu fuarda Türkiye üzere bir ülkenin partner ülke olmasından duydukları memnuniyeti lisana getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da açılış konuşmasında, salgın nedeniyle fuarları ya iptal etmek ya da online düzenlemek zorunda kaldıklarını fakat bu yıl hem yüz yüze hem de partner ülke olarak güçlü bir biçimde Milano’da olduklarını söyledi.

“İtalya, gerçek dost ve müttefik olan ülkelerden”

Varank, kendilerini burada mesken sahibi olarak gördüklerini belirterek, “İtalya, Avrupa ve Akdeniz’de gerçek dost ve müttefik olan ülkelerden. Bölgesel ve global sorunlara tahlil bulunması konusunda her vakit iş birliği içinde olduk.

Hakikaten bunun en somut örneğini pandemi periyoduna yaşadık. Tüm dünya telaş içerisinde izlerken, Türk Hava Yolları aracılığıyla muhtaçlık duyulan medikal gereçleri İtalya’ya ulaştırdık.” diye konuştu.

İtalyan iş beşerlerine “Türkiye’ye gelin” çağrısı

Türkiye’nin, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma konusunda da global bir üs olmaya aday olduğunu lisana getiren Varank, “Uluslararası çok sayıda firma Ar-Ge, tasarım, test ve lojistik faaliyetlerini Türkiye’ye taşımaya başladı. Hatta yeni jenerasyon teknolojilerini, eser ve hizmet inovasyonlarını birinci defa ülkemizde geliştirip pazarlara sunan küresel firmalar var.

Şundan emin olabilirsiniz, Türkiye’ye yatırım yapan herkes kazandı, bundan sonra da kazanmaya devam edecek. Gelin ülkemizdeki fırsatları daima birlikte değerlendirelim, gelin daima birlikte kazanalım.” dedi.

“Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı konumunda”

Bakan Varank, İtalya ile Türkiye ortasındaki güçlü ilgilerin ikili ticarete yansıdığını söz ederek, “İtalya, Avrupa Birliği ülkeleri içinde Almanya’dan sonra en fazla ticaret yaptığımız ikinci ülke. Trieste Limanı, İtalya, Orta ve Batı Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiğimiz sevkiyatlarda adeta Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı pozisyonunda. Pandemiye karşın, ikili ticaret hacmimiz 23 milyar doları aştı.

Bu sayısı 30 milyar doların üzerine çıkarmakta da kararlıyız. İtalya, tıpkı vakit da Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkeler ortasında. Yaklaşık 1.600 İtalyan sermayeli şirkete mesken sahipliği yapıyoruz. Makine imalatından besine, dokumadan otomotive, güçten sıhhate kadar çok farklı dallarda iş birliği imkanlarına sahibiz.” sözlerini kullandı.

“İş ilişkileri kurma fırsatlarını burada bulabilecekler”

Bu fuarın, ısıtma, soğutma, iklimlendirme ve yenilenebilir güç dallarındaki markaların vitrini pozisyonunda olduğunun altını çizen Varank, “Firmalar kesimdeki en son yenilikleri, yeni teknolojileri yakından tanıma, bunun yanında iş kontakları kurma fırsatlarını burada bulabilecekler.

Bu nedenle dünyadaki üretim trendlerini daha uygun anlamak ve öncülük edebilmek ismine bu cins fuarlara iştiraki ülke olarak hayli önemsiyoruz. Bu yıl 140 firmamızla üstelik partner ülke olarak böylesine kıymetli bir aktiflikte yer almasından ziyadesiyle mutluyuz.” değerlendirmesinde bulundu.

“200’ü aşkın ülkeye, Türkiye’de üretilen iklimlendirme eserlerini ihraç ediyoruz”

Reed Exhibitions Italia, Fiera Milano, İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği ile İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği’ne teşekkür eden Varank, “İklimlendirme bölümü Türkiye iktisadının kıymetli bir oyuncusu haline geldi. Geçtiğimiz yıl 6,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kesimin bu yıl 7 milyar doları yakalayabileceğini öngörüyoruz.

Şu an 200’ü aşkın ülkeye Türkiye’de üretilen iklimlendirme eserlerini ihraç ediyoruz. İhracatta birinci sırada yer alan Avrupa Birliği ülkeleri ile öbür ülkelerdeki pazar hissemizi daha da artırmakta kararlıyız.” dedi.

Daha düşük maliyetli, daha yüksek performanslı

Sektörü ilgilendiren gelişmeleri yakından takip ettiklerini anlatan Varank, bugün, daha az güç tüketen, daha düşük maliyetli, daha yüksek performanslı, daha akıllı ve daha etraf dostu eserlerin müşterilerin tercihlerini belirleyen ana ögeler olarak ön plana çıktığını belirterek, Paris İklim Mutabakatı ve AB Yeşil Mutabakatı üzere birçok düzenlemenin zarurî hale geleceğine dikkati çekti.

Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu süreci daha düzgün yönetmek ve yükümlülükleri fırsata çevirmek için gerekli tüm hazırlıkları sürdürdüklerini anlatarak, şu sözleri kullandı:

“İklimlendirme Sanayi Teknik Komitesi’ni oluşturduk”

“Sektör ile daha yakın çalışabilmek için İklimlendirme Sanayi Teknik Komitesi’ni oluşturduk. Malum, iklimlendirme kesimi sahip olduğu güçlü ileri-geri temasları nedeniyle kıymetli bir çarpan tesirine de sahip. Bu bölümdeki her bir yatırım, her bir inovasyon iktisada misliyle geri dönme potansiyeline sahip.

Bu doğrultuda, bölümün teknolojik kapasitesini geliştirmek üzere Ar-Ge merkezleri kurmasını destekliyoruz. Yüksek yatırım maliyeti gerektiren, son teknoloji ve akredite alt yapılar kurarak kesimin hizmetine sunuyoruz.”

“Türkiye, tüm dünya için sağlam bir tedarik üssü olduğunu ispatladı”

Artık yenilikçiliğe, katma kıymete ve dizayna kıymet verecek biçimde üretim deneyimlerini geliştirdiklerini anlatan Varank, “Türkiye, tüm dünya için emniyetli bir tedarik üssü olduğunu salgın devrinde güçlü biçimde ispatladı.

Türkiye’nin coğrafik pozisyonu, genç nüfusu, nitelikli insan kaynağı, altyapı imkanları, üretim kabiliyetleri ve cazip teşvik sistemiyle yatırımcılar için dünyanın en inançlı limanı pozisyonunda.

14 milyar doları aştı

Bunun yansıması olarak geçtiğimiz yıl ülkemize gelen memleketler arası direkt yatırım yüzde 81’lik artışla 14 milyar doları aştı. 264 direkt yatırım projesi ile Avrupa’nın en fazla yatırım çeken ülkesi olduk.” sözlerini kullandı.

“Desteklemeye devam edeceğiz”

Türkiye ve İtalya’nın bilhassa üçüncü ülkelerde fırsatları değerlendirebileceğine işaret eden Varank, “Üçüncü ülkelerde de yapılacak bütün yatırımları, bir arada uygulanacak bütün faaliyetleri biz Türkiye Hükümeti olarak desteklemeye hazırız.

Burada da İtalyan mevkidaşlarımızla gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Bu alanda da hem Türk hem İtalyan firmaları önümüzdeki devir desteklemeye devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Türkiye-İtalya hükümetlerarası tepe toplantısına doğru

Bakan Varank, açılışın akabinde yaptığı açıklamada da Türkiye ile İtalya ortasında temmuz ayı başında hükümetlerarası tepe toplantısının yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

“5 Temmuz’da İtalya Başbakanı’nın ülkemize bir ziyareti olacak. Burada da çok önemli muahedeler imzalayarak, iki ülke ortasındaki bağları, bilhassa ve öncellikle ekonomik olmak üzere daha ileri düzeylere taşımak için önemli bir ziyaret gerçekleşecek. Biz hükümet olarak buna çalışıyoruz hem de İtalyanlarla sıkı bağları bu manada devam ettiriyoruz.”


AA’nın haberine nazaran, açılış merasiminin akabinde Varank, Türk firmalarının stantlarını ziyaret ederek, firma yetkilileriyle görüştü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fuardaki temaslarının akabinde Türkiye’nin Milano Başkonsolosluğu’nu da ziyaret ederek, Başkonsolos Özgür Uludüz’den faaliyetlerine ait bilgi aldı ve başkonsolosluk gurur defterini imzaladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP