DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Mustafa Varank: Var olan fabrikaları açtığımızı sanıyorlar

Mustafa Varank: Var olan fabrikaları açtığımızı sanıyorlar

on

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 20:00
Mustafa Varank: Var olan fabrikaları açtığımızı sanıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Afyonkarahisar’da mermer fabrikasının açılışına katıldı.

Bakan Varank, İscehisar ilçesindeki Karamehmet Mermer Fabrikası’nın açılış merasiminde muhalefete ileti gönderdi.

“Zannediyorlar ki olmayan fabrikaları açıyoruz”

2021 yılında temeli atılan firmanın 2022 yılında faaliyete geçtiğini söyleyen Varank, dedi.

Yaklaşık 40 milyon liralık yatırımla Türkiye’deki en teknolojik, en katma kıymetli mermer tesislerinden, fabrikalarından birinin açılışını yapacaklarını belirten Varank, şunları kaydetti:

“Birileri yaptığımız işlere kulp takmaya çalışıyor”

“Tabii biz bu açılışları gerçekleştiriyoruz. Emin olun şu anda yetişemiyoruz lakin bakıyorsunuz birileri bizim yaptığımız bu işlere daima kulp takmaya çalışıyor.

Eğer ‘Türkiye’de yatırım, üretim, istihdam var mı? Nasıl oluyor bu işler’ diye merak edenler varsa basın mensuplarımız karşıda. Biz buradan davet yapıyoruz; gelsinler, yeni açtığımız fabrikayı ziyaret etsinler. Türkiye’de yatırım oluyor muymuş? Görsünler.”


“Yerin altında boş yatan mermer yatakları iktisada kazandırılıyor”

Varank, Afyonkarahisar’ın mermerde çok değerli bir kent olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Burada yerin altında boş yatan mermer yatakları artık iktisada kazandırılıyor. Bu firma üretiminin yaklaşık yüzde 90’nını ihraç ediyor, ülkeye döviz kazandırıyor. Evvelce bu halde gönderdiğimiz mermerleri artık işleyip katma bedelli hale getirip gönderiyoruz, satıyoruz.

İşte bu tesis onlardan bir tanesi. Ben doğal firma sahibine de bir kelam vereceğim, o da bir söylesin bakalım Sanayi ve Teknoloji Bakanı kamuoyunu mu kandırıyor, yoksa hakikaten yatırım yapmış mı?”


“20 yılda 60 ocak, 5 fabrikayı bu ülkeye kazandırdık”

Bakan Varank’ın mikrofonu verdiği Karamehmet AŞ İdare Heyeti Lideri Remzi Özcan da “Aile olarak ülkeye ve dala 20 vilayette 60 tane Ar-Ge yaparak ocak kazandırdık. 3 başka vilayette fabrika var.

Bu tesiste karşıdaki fabrikanın devamında işleyemediğimiz, iktisada kazandıramadığımız eserleri teknolojik halde iktisada kazandırmak için katma bedeli artırdık. 20 yılda 60 ocak, 5 fabrikayı bu ülkeye kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

“Aldatmayla işimiz yok”

Bunun üzerine Varank, “Gördüğünüz üzere bizim aldatmayla işimiz yok. Aldatmak oburlarının siyaseti. Biz müteşebbislerimizin bu işlerinin önünü açmak için varız. Burada Organize Sanayi Bölgesini desteklerimizle önünü açtık. Buralara çok farklı imkanlar sağladık.

Bu firmamız yatırımlarını yaparken devlet yanında durdu, teşvik dokümanlarını, dayanaklarını verdi. Münasebetiyle bu iktisat bu sayede bu noktaya geldi. Türkiye 250 milyar dolar ihracatı bu sayede yakaladı.” diye konuştu.

İşlenmiş mermerleri ihracat dizilimlerine ekledi

Açılış sonrası fabrikayı gezerek personellerle sohbet eden Varank, fabrikada son denetimleri yapılan işlenmiş mermerleri ihracat dizilimlerine ekledi.

Açılışa, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Lideri Mehmet Zeybek, AK Parti Afyonkarahisar milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak ve çok sayıda davetli katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP