DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Necmi İlhan: Koronavirüs aşısı grip aşısı üzere olabilir

Necmi İlhan: Koronavirüs aşısı grip aşısı üzere olabilir

on

ABONE OL
Nisan 25, 2022 07:00
Necmi İlhan: Koronavirüs aşısı grip aşısı üzere olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs salgını 3 yıla yakın bir uğraşın akabinde hayatımızdan çıkmak üzere.

Son devirde hadise ve can kayıpları en düşük düzeylere indi.

Maske ve hala uygulamada olan birtakım önlemlerin de kaldırılması gündemde.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sıhhati Anabilim Kolu Lideri, Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, son gelişmelere ait açıklamalarda bulundu.

“Vakaların düştüğüne şahit oluyoruz”

İlhan, koronavirüse karşı aşılamanın gelecek periyotta de devam edip etmeyeceğine ait, “Şu an için bakıldığında koronavirüs hadiselerinin aşağıya yanlışsız gittiğine hepimiz şahit oluyoruz. Bu durumda bilhassa 65 yaş üzeri olan, kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın kendilerini müdafaaları gerekiyor.

Halihazırda vefat edenlere baktığımızda bunların içinde 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın çok daha fazla olduğuna şahit oluyoruz. Bu kümenin korunması yolu ile dikkatli olarak ilerlememiz en hakikat yaklaşım olacaktır.

“Korona aşısı grip aşısı üzere kullanılabilir”

Bunu üs üste koyduğumuzda diyelim ki önümüzdeki periyotta koronavirüs hadiseleri çok aşağıya düştü, diyelim ki 100, 20, 10 oldu. Belirli yerlerde, çok kalabalık olan yerlerde, örneğin İstanbul’da tek tük olaylar görülüyor olabilir.

Bu süreçte de bu türlü bir salgın, bu türlü bir tehlike olmaması için tıpkı grip aşısında olduğu üzere 65 yaş üzeri vatandaşımıza nasıl ki aşılama tavsiye ediliyorsa, koronavirüs için de 65 yaş üzeri olan, kronik hastalığı olan vatandaşlarımızı önümüzdeki devir tekrar aşılamak mümkün olabilir” dedi.

“Önümüzdeki periyotta karar vermek en doğrusu”

Prof. Dr. İlhan, aşılamada izlenecek yolun gelecek periyottaki olay yoğunluğuna nazaran belirlenebileceğine dikkat çekerek, “Ama buna önümüzdeki periyotta, güz periyodunda dünyada ve ülkemizde koronavirüs hadiselerinin ne olacağını gördükten sonra karar vermek daha âlâ olacaktır. Genelde aşılama güz periyodunun gelmesi ile başlıyor, grip de bu devirde ağırlaşıyor.

Güz devrinde eylül-ekim devrinde olayların dünyada ve ülkemizde ne istikamette gideceğini görerek bundan sonra koronavirüs aşısının nasıl işleyebileceği istikametinde karar vermek en doğrusu olacaktır.

Şöyle düşünmek lazım; Türkiye’deki aşılama başladığında, şema, risk kümelerinin birinci başta aşılanmasıydı. Kimdi bunlar; sağlık çalışanları, tolumda risk kümesi olan 85 yaş üzeri büyüklerimiz ile başladı ve yaş peyderpey düşerken öğretmenleriniz, polislerimiz, askerimiz üzere topluma hizmet veren bireyler üzere risk kümesinin aşılanması yaklaşımı belirlendi.

Bunu önümüzdeki periyotta, güz devrindeki hadiselerin yaygınlığına bakarak karar vermek en doğrusu olacaktır” diye konuştu.

“Pandemi epidemiye evrildi mi?”

DHA’ya konuşan Prof. Dr. İlhan, koronavirüs pandemisinin ‘epidemi’ye evirilip evirilmediğine ait, “Dünyada çok büyük bir süreç yaşandı, milyonlarca insan enfekte oldu. Tabi bu pandemiydi, dünyanın her yerinde görülen bir enfeksiyonun yayılmasıydı. Sonrasında biz bu pandemilerin genelde ‘epidemi’ye dönmesini, sonra ‘endemik’ olmasını sonra da ‘sporadik’ olmasını bekleriz.

Bu süreç ne demek diye bakıldığında; ‘epidemik’ demek salgının devam ettiği manasına geliyor. Fakat ‘pan’ dediğimiz dünyanın her yerinde bu derece ağır biçimde enfeksiyon görülmüyor. ‘Endemik’ demek ise dünyada belirli yerlerde enfeksiyonun görülmesi manasına geliyor.

Bilhassa hijyen şartlarının düşük olduğu, kalabalık, ömür şartlarının düşük olduğu, bu süreç sonrasında Hindistan’da tahminen Güney Amerika’da tahminen Afrika ülkelerinde çok kalabalık yerlerde, toplumların dikkatsiz olduğu yerlerde endemik olarak da koronavirüs devam edebilir. ‘Sporadik’ dediğimiz ise artık çok nadiren görülmesi manasına geliyor. Çin’de bir yerde birkaç hadisenin görülmesi, Hindistan’da birkaç yerde görülmesi manasına geliyor.

Elbette bu süreç pandemiden epidemiye, endemiğe inşallah da sporadiğe gerçek evrilebilir. Şu an hali hazırda aşağıya yanlışsız salgının gittiğini, pandeminin giderek azaldığını söylemek mümkün” sözünü kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP