DOLAR 16,7642 0.38%
EURO 17,5516 -0.16%
ALTIN 973,930,43
BITCOIN 3243672,56%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nureddin Nebati: 5 milyon yeni istihdam, ‘biteceğiz’ diyenlere kapaktır

Nureddin Nebati: 5 milyon yeni istihdam, ‘biteceğiz’ diyenlere kapaktır

on

ABONE OL
Temmuz 1, 2022 23:00
Nureddin Nebati: 5 milyon yeni istihdam, ‘biteceğiz’ diyenlere kapaktır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Diyarbakır İş Dünyası Toplantısı’na katıldı.

Artan enflasyonla gayret ederken kararlılıklarını sürdürdüklerini belirten Bakan Nebati, Türkiye’nin istihdamda ilerleme kaydettiğini belirtti.

“Çin’den sonra en çok büyüyen ülke olduk”

Nebati’nin konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“Son 2 yılda tüm dünya üzere Türkiye’yi de etkileyen bir salgınla baş başa kaldık. Ve bunu en düzgün yöneten ülkelerin başında yer aldık. Gelişmiş ülkelerin iktisatta tökezlediği, sağlık hizmetleri açısında sınıfta kaldığı bir devirden alnımızın akıyla güçlenerek çıktık. Çin’den sonra en çok büyüyen ülke olduk.


“Öleceğiz, biteceğiz diyenlere kapaktır”

Büyüme devam ediyor. Bu yılın Birinci çeyrekte yüzde 7,3 üzere istikrarlı bir büyüme yakaladık. İmalat endüstrinde makine teçhizat yatırımları 2019’un son çeyreğinden bu yana kesintisiz halde büyüyor. Nisan ayıyla birlikte toplam İstihdamımızı 30,4 milyona çıkardık. Ülkenin tamamı üretiyor ve ihraç ediyor. İstihdamı da en üst seviyeye getirmiş durumda. 2020’nin Nisan ayına nazaran Türkiye 5 milyon yeni istihdam sağladı. Bu bir rekordur. Neye nazaran? Şom ağızlılara nazaran; öleceğiz, biteceğiz diyenlere bir kapaktır bu aslında.

Yıl sonu ihracat maksadımız 250 milyar dolar, daha erken ulaşacağız. Her ay ihracatta istisnasız rekorlar kırarak ilerliyoruz. 2023 yılında 300 milyar dolar ihracatı geçmiş olacağız.

Halkımızın refahını artırmak için pek çok eserde KDV oranının düşürdük. Enflasyonla gayrete kararlılıkla devam edeceğiz.


“Krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız”

BDDK düzenlemesinin hedefi son derece açık; krediyi alıyorsanız, üretim yapın, ihracat yapın, ter dökerek para kazanın lakin dövize yatırım yapmayın. Artık yeniden sazı ellerine aldı bizim karamsarlar, neymiş devlet müdahale ediyormuş, sermaye denetim altına alınmış. Türkiye özgür piyasadan asla taviz vermeyen bir ülke. Bu ülke en yanlışsız biçimde 20 yıldır nasıl yönetildiyse bundan sonra da yönetilmeye devam edecek. Türkiye iktisat modeline ahenk sağlayın.

Selektif kredisi anlayışıyla çalışıyoruz, kredilerin dövize gidişine müsaade vermeyiz. İsteyen kendi kaynağını istediği yerde kullanabilir, krediyi uygun alanda kullanmak zorundasınız. Proforma fatura karşılığı kredi alıp, sonra iptal edenler var, buna karşı adım atacağız.

“Üretmek zorunda oldukları için karamsarlık yayıyorlar”

Asıl karamsarlık sebebi rant iktisadından üretim iktisadına geçişten kaynaklanıyor, eskisi üzere rant iktisadı olmadığı için, artık para kazanmak için üretmek zorunda, üretmek zorunda oldukları için de karamsarlık yayıyorlar.

“Kredilerin dövize gidişine müsaade vermeyeceğiz”

Bakan Nebati BDDK’nın 15 milyon lira üzerinde döviz mevduatı olan şirketlere kredi sınırlaması kararına ait “sermaye kontrolü” eleştirilerine “Türkiye hür piyasadan asla taviz vermeyen bir ülke” derken, kredilerin dövize gidişine müsaade verilmeyeceğini belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP