DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Olası Rusya-Ukrayna savaşında ‘Rasputitsa’ alarmı

Olası Rusya-Ukrayna savaşında ‘Rasputitsa’ alarmı

21. yüzyılda bile savaş durumları hava durumuna bağlı olarak yön değiştirebiliyor. Hava durumu Rusya-Ukrayna krizinde de önemli bir faktör olabilir. Bu nedenle Ukrayna tarafında da Rusya tarafında da "Rasputitsa erken mi geldi?" soruları ağızdan...

ABONE OL
Şubat 9, 2022 13:37
Olası Rusya-Ukrayna savaşında ‘Rasputitsa’ alarmı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABERTURK.COM

 • 01 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  21. yüzyılda bile cenk durumları hava durumuna bağlı olarak yön değiştirebiliyor. Hava durumu Rusya-Ukrayna krizinde de önemli bir faktör olabilir. Bu nedenle Ukrayna tarafında da Rusya tarafında da “Rasputitsa erken mi geldi?” soruları ağızdan ağıza yayılıyor.

 • 02 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  Rasputitsa Rusça bir kelime. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde eriyen karlar ve yağmurlar sonucu asfaltsız çamurlu yollara “rasputitsa” adı veriliyor. 

 • 03 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  CNN International’ın haberine göre, askeri analistler hava durumu şartlarının Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgalini etkileyip etkilemeyeceğini tartışıyor. Kremlin herhangi bir işgal durumunu ısrarla reddete de 100 binden fazla askerin Ukrayna sınırında konuşlandırıldığı ve ağır silahların da bölgede kullanıldığı belirtiliyor.

 • 04 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  Avrupa Komisyonu ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından yönetilen yeryüzü inceleme programı olan Copernicus verilerine göre, Doğu Avrupa özellikle son dönemlerin en sıcak Ocak ayını yaşıyor. Ukrayna’da da aynı şekilde son 30 yılda 1 ile 3 radde arasında sıcaklıklarda artış kaydediliyor. Aynı zamanda Ocak ayında Ukrayna’nın daha nemli bir havaya sahip olduğu bunun da daha az don daha fazla çamur anlamına geldiği belirtildi. 

 • 05 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  ABD yönetimine göre sıcaklıkların düşmesi olası işgal konusunda Rusya’nın daha işine gelen bir durum. ABD Başkanı Joe Biden de geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada “Putin sınırı geçebilmek için biraz daha zeminin buz tutmasını beklemek zorunda kalacak” ifadelerini kullanmıştı. ABD Genelkurmay Başkanı General Mark Milley de brifing sırasında Ukrayna’da zeminin donmasının hudut geçişi ve tekerlekli araçların manevrası açısından en müsait koşulu sağladığını belirtmişti. 

   

  İşte bu nedenlerden ötürü ABD, Putin’in olası işgal planını Mart ayına kadar geçirmeyi umduğunu tahmin ediyor.

 • 06 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  Ancak RAND Corporation araştırmasıcısı Dara Massicot’a göre toprağın donması Ruslar için iyi bir şart olsa da ABD’nin tahmininin aksine belirleyici bir etken değil. Massicot’a göre, karadaki araçlar bu durumdan etkilense de güdümlü füze ve hava operasyonları bu durumdan etkilenmiyor.

   

   

 • 07 Olası Rusya-Ukrayna savaşında 'Rasputitsa' alarmı - Haberler

  Analistler de Kremlin’in göz önünde bulundurduğu biricik faktörün hava durumu olmadığını, Rusya’nın ABD ve NATO’ya ilettiği talepler, müzakerelerden çıkacak sonuçların asıl faktör olacağını vurguluyor. Son kararın ise tamamen Putin’e bağlı olduğu bir kere daha belirtiliyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP