DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Pankreas kanserine darbe! Tümörün yayılmasını denetim eden düzenek keşfedildi…

Pankreas kanserine darbe! Tümörün yayılmasını denetim eden düzenek keşfedildi…

on

ABONE OL
Temmuz 16, 2022 01:00
Pankreas kanserine darbe! Tümörün yayılmasını denetim eden düzenek keşfedildi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pankreas kanseri hücrelerinin büyümesine ve tüm bedene yayılmasına müsaade veren kıymetli bir süreci aksine çevirmenin mümkün olduğu ortaya çıktı. İngiltere merkezli tıp mecmuası olan Nature mecmuasında yayınlanan bulgular, GREM1 isimli bir proteinin, pankreas kanserine neden olan tümörde bulunan hücre tipini düzenlemenin anahtarı olduğunu ortya koydu.

Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde pankreas tümörlerinde GREM1 proteinini deaktive eden gen ile pankreas kanseri üzerinde çalışan araştırmacılar, bu temel keşfin yeni tedaviler bulmanın yolunu açabileceğine inanıyorlar.

Tümör aksine çevrilebilir

GREM1’in devre dışı bırakılmasının, tümör hücrelerinin süratle hal değiştirmesine ve yeni dokulara sıçramalarına yardımcı olan yeni özellikler geliştirmelerine neden olduğu görüldü. Yalnızca 10 gün içinde tüm tümör hücrelerinin tehlikeli ve istilacı bir hücre tipine dönüştüğü gözlemlendi.

Geni devre dışı bırakmak, farelerde tümörlerin yayılma riskini de artırdı.  Araştırmacılar, hastalığın en yaygın ve agresif formu olan pankreas duktal adenokarsinomunun bir fare modelini incelediler. GREM1’i olmayan farelerin yaklaşık yüzde 90’ı, GREM1’in olağan biçimde çalıştığı farelerin yüzde 15’ine kıyasla karaciğerlerine yayılmış tümörler geliştirdiği görüldü.

Araştırmacılar, artan GREM1 düzeylerinin bu süreci bilakis çevirebileceğini ve istilacı hücre tiplerini daha az tehlikeli bir hale döndürebileceğini gösterdi.  Uzmanlar, gelecekte pankreas kanseri tedavisinde hücreleri daha az agresif bir forma döndürmenin mümkün olabileceğini belirtiyorlar.

Pankreas kanseri nedir?

Pankreas kanseri sıklıkla ileri bir etapta teşhis edilir ve bu da tedavisini zorlaştırır. Pankreas kanserinde sağ kalım oranı hayli düşüktür. Pankreas kanseri kemoterapi tedavisi ile birlikte cerrahi operasyonlarla tedavi edilir. Ameliyat edilemeyen kanserler, radyoterapi ile desteklenen kemoterapi ile tedavi edilir.

Uzun mühlet belirti vermediği için pankreas kanseri olaylarının yüzde 80-90’ı geç evrede teşhis edilir. Bu nedenle tedavileri ekseriyetle zordur. Pankreas kanseri erkeklerde bayanlara nazaran biraz daha yaygındır. Ortalama teşhis yaşı erkeklerde 75, bayanlarda 80’dir.

Pankreas kanseri belirtileri

Hastalığın birinci aylarında pankreas kanseri fark edilmez. Tümör ilerlediğinde, pankreas kanseri bilhassa geceleri ve yatarken mide ağrısına, sırt ağrısına, sarılığa, kaşıntıya, çok ve süratli kilo kaybına, iştahsızlığa, bulantı ve kusmaya, ağır yorgunluğa yahut kalıcı bir tokluk hissine neden olabilir.

Diyabetli bireylerde pankreas kanseri, bireylerin birdenbire berbatlaşması olarak ortaya çıkar. Sarılık ve kaşıntı, tümör pankreasın başında yer aldığında safrayı boşaltan kanalı sıkıştırarak bağırsağa geçişini engellemesi ile ortaya çıkar. Safra birikir ve hastada sarımsı gözler ve cilt, soluk dışkı ve koyu renkli idrar ve bedeninin her yerinde kaşınma görülür.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP