DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi imtihan soruları çalındı tezlerine karşılık

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi imtihan soruları çalındı tezlerine karşılık

on

ABONE OL
Ağustos 14, 2022 01:00
Polis Amirleri Eğitimi Merkezi imtihan soruları çalındı tezlerine karşılık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Anadolu Üniversitesi, 26 Haziran’da gerçekleştirilen Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) 7’nci periyot imtihan sorularının çalındığı iddiaları üzerine kurul kurularak, inceleme yapıldığını açıkladı.

Anadolu Üniversitesi, temel bilgi seviyesini ölçen ön eleme yazılı imtihan sorularının, Polis Akademisi Başkanlığı ortasında imzalanan protokol çerçevesinde hazırlandığını ve imtihanın 26 Haziran’da yapıldığını hatırlattı.

Sorularda benzerlik yok

Anadolu Üniversitesi, imtihanda sorulan sorular ile deneme imtihanlarında çıkan soruların hiçbirinin birbiriyle aynı olmadığı sonucuna varıldığını kaydetti.

Anadolu Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamada şu tabirlere yer verildi:

Komisyon kuruldu

“Soru benzerliği argümanının üniversitemize ulaşması üzerine, acilen bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Emsal olduğu argüman edilen sorular, 5 kişilik kurul tarafından karşılaştırılmak suretiyle incelemeye tabi tutulmuştur.

Benzerlik argüman edilen sorular, imtihan kapsamındaki en kıymetli mevzu başlıklarına dair sorular olup, mevzuat ve temel bilgiler üzerine kurulmuştur.

“Soruların hiçbiri, birbiri ile birebir değildir”

Gerçek manada, adayların bu değerli konulardaki bilgilerini ölçmeye yöneliktir. Adayları imtihanlara hazırlama gayesiyle oluşturulan deneme imtihanlarında da bu hususlarda sorular sorulabilmektedir.

Sınavda sorulan sorular ile deneme imtihanlarında çıkan soruların hiçbiri, birbiri ile birebir değildir. İmtihan bahis başlıklarının mevzuat yüklü olduğu imtihanlardaki sorularda, mevzuat metnine ilişkin sözler kullanılmaktadır.

Sonuç kamuoyu ile paylaşacak

Kurul ayrıyeten, kıymetli bir uzmanlık alanı olan, ölçme ve kıymetlendirme bilgisine sahip olunmaksızın ileri sürülen benzerlik hatta alıntı tezlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin muvaffakiyetle gerçekleştirdiği imtihanlara ve kamu kurumlarına inancı sarsıcı algı oluşturma maksadını taşıyabileceği kanaatindedir.

Hem Açıköğretim Sistemi hem de kamu kurum ve kuruluşlarının imtihanlarını, 40 yıldır muvaffakiyetle yürütmüş olan Anadolu Üniversitesi, bu hususun da detaylı bir halde araştırılarak, hiçbir kuşkuya yer vermeyecek biçimde aydınlatılması için argüman sahiplerine yönelik inceleme ve soruşturmaları başlatmış olup, bunların sonuçlarını, ilgili kamu kurumları ve kamuoyu ile de paylaşacaktır.”

Rapor YÖK’e iletildi

DHA’nın haberine nazaran; ayrıyeten kurulun soru bazındaki inceleme raporunun da Yükseköğretim Konseyi Başkanlığı’na iletildiği belirtildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP