DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Rishi Sunak: Beni servetimle değil, sicilimle yargılayın

Rishi Sunak: Beni servetimle değil, sicilimle yargılayın

on

ABONE OL
Temmuz 14, 2022 18:00
Rishi Sunak: Beni servetimle değil, sicilimle yargılayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson sonrası devir şekillenmeye başladı.

Johnson, iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa ederken, parti liderliği ve başbakanlık koltuğu için yapılan oylamadan Rishi Sunak birinci çıktı.

“Ülkeyi yönetemeyecek kadar zengin” eleştirisi

Yarışı önde götüren Sunak, İngiltere’de yaşanan ekonomik badirelerin ortasında “ülkeyi yönetemeyecek kadar zengin” olduğu istikametindeki tenkitleri reddetti.

Sunak, yaptığı açıklamada, zorlu çabaların üstesinden gelebilecek tecrübeye sahip olduğunu söyledi.

“Banka hesaplarına nazaran değil, karakterlerine nazaran…”

Geçen hafta istifa ederek Johnson hükümetinin düşüşünü tetikleyen eski Maliye Bakanı Sunak, “İnsanları banka hesaplarına nazaran değil, karakterlerine nazaran yargılıyorum. İnsanların da beni son birkaç yıldaki davranışlarıma nazaran yargılayabileceklerini düşünüyorum. Karakterin ötesinde, beni hareketlerimle yargılayabilirsiniz.” tabirlerini kullandı.

42 yaşındaki siyasetçi, “Sıkı çalışmaya ve dileğe inanırım. Bu benim öyküm. Şayet başbakan isem, o vakit bunu kuvvetli biçimde savunurum.” diye konuştu.

“Milyonlarca insan üzerindeki tesirini çok âlâ anladım”

BBC Radio 4’te katıldığı yayında ülkedeki mali baskıları anlayıp anlamadığı da sorulan Sunak, şu karşılığı verdi:

“Pandemi vurduğunda, ülkenin her yerindeki milyonlarca insan üzerindeki tesirini çok uygun anladım. Birkaç hafta içinde fiyatsız müsaade planını ortaya koydum. Bu muvaffakiyetten hakikaten gurur duyuyorum.”

Enflasyonla gayret mesajı

Ekonomi alanındaki önceliklerini sıralayan Sunak, enflasyonla gayretin birinci sırada olduğunu kaydetti.

Enflasyonun herkesi daha da fakirleştirdiğine dikkati çeken Sunak, “Şimdi ele alınmazsa, bilhassa ipotekli kredilerle, uzun vadede ailelere daha değerliye mal olacak.” dedi.

Vergi konusu

Enflasyonun herkesi daha da fakirleştirdiği için çaba edilmesi gereken “düşman” olduğunu söyleyen Sunak, vergileri “derhal” kesmekten kaçınma planını savundu.

Sunak, rakiplerini gaye alarak, seçim kazanmak için vergileri düşürmeyeceğini, vergileri düşürmek için seçimleri kazanacağını söyledi.

Ruanda siyasetini savunuyor

Tepki çeken Ruanda siyasetini savunan Sunak, Doğu Afrika ülkesine sığınma talebinde bulunmaları için birtakım sığınmacıları göndermeyi planlayan politikayı sürdüreceğini kelamlarına ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP