DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Rize’nin Anzer Yaylası’nda bal sağımına başlandı

Rize’nin Anzer Yaylası’nda bal sağımına başlandı

on

ABONE OL
Ağustos 16, 2022 23:00
Rize’nin Anzer Yaylası’nda bal sağımına başlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baldan randıman almak isteyen üretici, yaylaların en zirve noktalarına kadar çıkarak bal arayışını sürdürüyor.

Anzer balı 2 bin 300 ile 3 bin rakım ortasında üretiliyor

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda 2 bin 300 ile 3 bin rakım ortasında üretilen Anzer balının sağımına başlandı.

Yaklaşık 200 üretici, haziranda 3 bin 200 arı kovanını güneşlenme oranına nazaran yaylada çeşitli noktalara yerleştirdi.

Anzer balının sağımına başlandı

Arılarını 40’ı endemik 300’e yakın çiçekten oluşan güçlü yayla florasıyla buluşturan üreticiler, dünyaca ünlü Anzer balının sağımına hava kurallarının uygun olmasıyla başladı.

Kilogramı 2 bin lira

Arıcılar, bir mühlet evvel kilogram fiyatı 2 bin lira olarak belirlenen balı, Hacettepe Üniversitesi’nde yapılacak analizin akabinde satışa sunacak.

Anzer’de kooperatif sayısı arttı

Bölgede son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda kurulan 8 kooperatifte Anzer balının satışı gerçekleştiriyor. Pek çok hastalığa düzgün geldiği fikriyle de ilgi gören Anzer balının satışı için 2 yeni kooperatif kurulması planlanıyor.

Anzer Çiçekli Köy Ziraî Kalkınma Kooperatifi İdare Konseyi Lideri Osman Şafak Kan, Anzer balının coğrafik işaret aldığını söyledi.

Kooperatif sayısı arttı

Anzer’de kooperatif sayısının arttığını belirten Kan, “Bizim dileğimiz birleşerek tek kooperatif altında ve tek Anzer balı formunda satışını yapmak. Öteki kooperatifteki idare konseyi liderlerimizle, üreticilerimizle istişare yapıyoruz. İnşallah yakın vakitte tek Anzer balı olarak tüm tüketicilerimize de hizmet vermeye devam edeceğiz.” dedi.

“Öncelik acil hastası olana ve arama sırasına göre”

Kan, bereketli bir dönem geçtiğini düşündüklerinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Kovan başı ortalama 4-5 kilo rekoltemiz oluştu. Bir hafta boyunca sağım süreçleri devam edecek. Ön siparişle satıyoruz. Bizim kooperatifimizde 1 tona yakın ön siparişimiz var. Bunun yüzde 80’ini karşılayacağımızı düşünüyorum. Rekoltenin daha da artabilme ihtimali var. Bütün kovanlara şimdi bakılmadı. Rekolte arttıkça bütün tüketicilerimize ulaşabiliriz. Önceliğimizi acil hastası olana ve arama sırasına nazaran veriyoruz.”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP