DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Rusya ile G7 ülkeleri ortasında bu defa petrol krizi çıktı

Rusya ile G7 ülkeleri ortasında bu defa petrol krizi çıktı

on

ABONE OL
Eylül 3, 2022 11:00
Rusya ile G7 ülkeleri ortasında bu defa petrol krizi çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle ABD ve Avrupa ülkelerinin çoğunluğu ile Rusya’nın karşısında yer almayı tercih eden ülkelerin bulunduğu blok, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlara hazırlanıyor.

Rusya’nın Avrupa’ya sattığı doğalgazı kesmesi sonrası, G7 ülkeleri de Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması kararı aldı.

G7 ülkelerinden Rus petrolüne yaptırım

AA’nın haberine nazaran; G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumlarına karşı atılacak adımlar ve savaşın global iktisat üzerindeki ziyanlı tesirlerine verilecek yansıyı görüşmek üzere çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının akabinde yayınlanan ortak bildiride, G7 ülkelerinin Ukrayna’nın yanında olmayı sürdüreceği tabir edilirken, Rusya’nın işgal teşebbüsünün global iktisatta istikrarsızlığa neden olduğu, global güç ve besin güvenliğini tehdit ettiği vurgulandı. G7 ülkelerinin Rusya’nın saldırgan tavrına cevap olarak uygulanan koordineli yaptırımları sürdürmeye kararlı olduğu belirtilen açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Moskova’nın gelirlerini azaltmayı ve güç fiyatlarındaki artışın önüne geçmeyi hedefleyen karar kapsamında rafinerilerin ve ticari alıcıların Rus ham petrolü ithal etmesine sadece G7 koalisyonu tarafından belirlenen tavan fiyat üzerinden müsaade verileceği bildirildi.

Rusya: Petrol satmayabiliriz

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak da başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, başta ABD olmak üzere G7 ülkelerinin, Rus petrolüne yönelik tavan fiyat uygulanmasıyla ilgili yürüttüğü teşebbüsleri kıymetlendirdi.

Söz konusu teşebbüsleri “saçmalık” olarak nitelendiren Novak, “Dünyanın güç güvenliğini sağlayan petrol piyasasının işleyişine müdahale etmek, bu piyasanın istikrarsızlaşmasına neden olacaktır. Bu piyasayı tümüyle mahvedecektir.” dedi.

Novak, Rus petrolünün fiyatına kısıtlamalar getirilirse, buna karşılık vereceklerini vurgulayarak, “O vakit biz de kısıtlamalar getireceğiz. Bu çeşit şirketler yahut ülkelere petrol ve petrol eserleri tedarik etmeyeceğiz zira piyasa dışı şartlarda çalışmayacağız.” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Novak, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kimi üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesinin, Çin’in ve Hindistan’ın kelam konusu teşebbüsü desteklemediklerini kelamlarına ekledi.

G7’nin emeli, Rusya’nın ejerji gelirlerini azaltmak

Başta ABD olmak üzere G7 ülkeleri, Rusya’nın güç gelirlerini azaltmak hedefiyle Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması getirmek istiyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen değerli ilerlemeye ait optimist olduğunu söz etmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP