DOLAR 17,2754 0.04%
EURO 17,6071 0.21%
ALTIN 967,380,26
BITCOIN 3759790,85%
İstanbul
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bayram bildirisi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bayram bildirisi

on

ABONE OL
Temmuz 9, 2022 02:00
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan bayram bildirisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı hasebiyle ileti yayınladı.

Mesajda, bayrama buruk bir formda girildiğini, çarşamba günü Konya Kent Hastanesinde işlenen cinayetin derin ıstıraplara yol açtığını belirtti.

“Memleketin nadide bir evladı, kalp tabibi Ekrem Karakaya’nın canice hayattan koparıldığını” hatırlatan Koca, “Dün cenaze merasimine katılmak üzere memleketi Kayseri’deydim. Tanıyan herkes onun milletine yürekten bağlı, mütevazı ve kendini hastalarına adamış, örnek bir tabip olduğuna şahitlik ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Doktor Ekrem Karakaya’yı bir sefer daha andı: Sıhhatte şiddet problemiyle uğraşımız devam ediyor

Sağlık Bakanı Koca, dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Aziz vatandaşlarım, hepinizi hürmetle selamlıyorum. Yarın Kurban Bayramı. Bayrama buruk giriyoruz. Çarşamba günü Konya Kent Hastanesinde işlenen cinayet derin kederlere yol açtı. Memleketimizin nadide bir evladı, kalp hekimi Ekrem Karakaya, canice hayattan koparıldı. Dün cenaze merasimine katılmak üzere memleketi Kayseri’deydim. Tanıyan herkes onun milletine yürekten bağlı, mütevazı ve kendini hastalarına adamış, örnek bir doktor olduğuna şahitlik ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Gözü dönmüş katil zanlısı, Dr. Ekrem’in bir hastasının oğlu ve elimizdeki bilgilerden hastasının vefatından hekimi sorumlu tuttuğu anlaşılıyor. Aziz vatandaşlarım, ucu cinayete varabilen bu üzere tavırlar büsbütün yanlış; olaydaki haliyle, insanlık dışıdır. Doktor, lakin tıbbın gereğini ve elinden geleni yapabilir, sonuç kimsenin mutlak iradesi altında değildir. Sıhhatte şiddet problemiyle gayretimiz uzun bir müddettir devam ediyor. 12 Mayısta çıkan Sıhhatte Şiddet Yasası, bu kabahatleri affı olmayacak yere koydu. Teröre karşı verdiğimiz imtihanı, daima birlikte sıhhatte şiddet için de vereceğiz. Devlet iradesi, bütün gücüyle yanımızdadır.


Artan hadiselere dikkat çekti

Kıymetli vatandaşlarım, Covid tekrar gündeme gelmeye başladı. Omicron varyantına bağlı hadiseler, öbür ülkelerde olduğu üzere bizde de artış gösteriyor. Sorunu alt etmekte deneyim sahibiyiz. Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının tesiri azalmaktadır. Bu müddet dolmuşsa, yine aşı olunması kıymet arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz ehemmiyeti siz de verin. 50 yaş üstüyle risk kümesindekilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu kümenin, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini özellikle müdafaası gerekmektedir. Maskeyi zorunlu kılan durumları hepimiz biliyoruz.”

“Yapılan iyileştirmeler 15 Ağustos’ta herkesçe gözle görülür hale gelecek”

Koca bildirisinin devamında şu tabirlere yer verdi:

“Bugünlerde problemlerimiz, kederlerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek dertleri aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez. Sıhhatte, çözülemeyecek problemimiz yok. Devaları ya uygulamaya konuldu yahut konulmak üzeredir. Sağlık sistemimiz ve sağlık çalışanlarımız, salgından bu yana ağır kurallarda yıprandı; bunu siz de takdir edersiniz. Arkadaşlarımız için yapılan iyileştirmeler, 15 Ağustos’ta herkesçe gözle görülür hale gelecek. Sizler için de üstümüze düşeni süratle yapıyoruz. Değerli işlerin başında karar, devamında ısrar, sonucunda memnuniyet ve huzur vardır. Bu sonuca birlikte çok yaklaşmış bulunuyoruz. Bu inanç ve niyetlerle, Kurban Bayramınızı kutluyorum. Her birinize, hürmet, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP