DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Scholz: Emperyalizm Avrupa’ya geri döndü

Scholz: Emperyalizm Avrupa’ya geri döndü

on

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 08:00
Scholz: Emperyalizm Avrupa’ya geri döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları 6. ayında. Bir yandan Rusya’ya yönelik yaptırımlar, öbür yandan Rusya’nın misillemeleri, dünya iktisadını daha da zora sokuyor.

Belli bir refah ortamını yakalamış olan Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya’nın güç ihracatında kısıntıya giderek uyguladığı karşı yaptırımlar ve Ukrayna’dan gelen besin sevkiyatını engellemesi nedeniyle, yıllar sonra alışık olmadıkları biçimde her geçen gün daha da güç günler geçiriyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Frankfurter Allgemeine gazetesi için kaleme aldığı makalede, siyasetin gerçeğin görülmesiyle başladığının altını çizerek “Gerçek olan, emperyalizmin Avrupa’ya geri döndüğüdür.” ifadesini kullandı.

“Rus füzeleri, küresel barış düzeninini de moloza çevirdi”

AA’nın haberine nazaran; birçok ülkenin yakın ekonomik ilgilerin ve karşılıklı bağımlılıkların tıpkı vakitte istikrar ve güvenliği sağlayacağını umduğunu lakin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşla bu umudu gözle görülür biçimde yok ettiğini belirten Scholz, Rus füzelerinin yalnızca Ukrayna’yı değil, birebir vakitte Avrupa ve memleketler arası barış sistemini de moloz haline getirdiğini vurguladı.

“Sovyetler bile enerjiyi silah olarak kullanmadı”

Putin’in gaz sevkiyatını durdurarak enerjiyi bir silah olarak kullandığını kaydeden Scholz, Sovyetler Birliği’nin bile Soğuk Savaş sırasında bunu yapmadığını tabir etti.

Alman ordusunun ve sivil savunma yapılarının durumu ile Rus gücüne olan çok bağımlılığa işaret eden Scholz, tüm bunların Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra yanlış bir güvenlik duygusu içinde olunduğunu gösterdiğini belirtti.

“Ne kadar çok güç tasarrufu yaparsak o kadar iyi*

Scholz, Almanya’yı daha inançlı ve dirençli, Avrupa Birliği’ni de daha hükümran ve memleketler arası nizamı daha sürdürülebilir hale getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Küresel iktisadın onlarca yıldır görülmeyen bir zorlukla karşı karşıya olduğunu kaydeden Scholz, şöyle devam etti:

“Kırık tedarik zincirleri, kıt ham unsurlar, savaşın neden olduğu güç piyasalarındaki belirsizlik, tüm bunlar dünya çapında fiyatları artırıyor. Dünyada hiçbir ülke bu türlü bir gelişmenin karşısında tek başına duramaz. Patronlar, sendikalar, bilim ve siyasi karar alıcılar ortasındaki uyumlu aksiyonun bir modülü olarak bu ülkede kararlaştırdığımız üzere, birbirimize bağlı kalmalı ve el ele vermeliyiz. O vakit krizden girdiğimizden daha güçlü ve bağımsız çıkacağımıza inanıyorum. Maksadımız bu.”

Scholz, Alman halkına da seslenerek “Önümüzdeki aylarda hepimiz; sanayi, haneler, kasabalar ve topluluklar ne kadar çok güç tasarrufu yaparsak o kadar güzel.” davetinde bulundu.

Putin’in saldırganlığına karşı koyulması gerektiğini vurgulayan Scholz, “2008’de Gürcistan’ın işgali, akabinde 2014’te Kırım’ın ilhakı, Doğu Ukrayna’ya yapılan akın ve nihayet bu yılın şubat ayında tüm ülkeye yapılan taarruzda bunu gördük. Putin’in bundan kurtulmasına müsaade vermek, şiddetin kanunları neredeyse hiçbir sonuç olmadan çiğneyebileceği manasına gelir. O vakit nihayetinde kendi özgürlüğümüz ve güvenliğimiz de tehlikede olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Üye devletler ortasındaki ayrılıklar bizi zayıflatıyor”

Son yıllarda, AB’nin jeopolitik bir aktör haline gelmesi için sık sık ve haklı olarak davetler yapıldığını lisana getiren Scholz, AB’nin kararlılıkla Putin’in neo-emperyalizminin başarılı olamayacağını belirttiğini söz ederek şunları kaydetti:

“Hedefimiz, Avrupa’da çok uzun müddettir tahliller için uğraş ettiğimiz tüm alanlarda saflarımızı sıklaştırmak olmalıdır; örneğin göç siyasetinde, örneğin bir Avrupa savunmasının inşasında, teknolojik egemenlik ve demokratik dayanıklılıkta. Jeopolitik bir AB için kararımızın sonuçlarının çok farkındayız. Avrupa Birliği, emperyalizm ve otokrasinin yaşayan antitezidir. Üye devletler ortasındaki ayrılıklar bizi zayıflatıyor. Birliğimizi kesinlikle muhafazamız ve derinleştirmemiz gerekiyor. Rakip büyük güçlerin olduğu bir dünyada sesimizi duyurmaya devam etmek istiyorsak, örneğin dış siyasette artık ulusal vetoları göze alamayız.”

Putin’in Ukrayna ve Doğu Avrupa’daki başka ülkelerle münasebetlerinin yeni sömürgeci özelliklere sahip olduğunu kaydeden Scholz, Putin’in açıkça Sovyetler Birliği yahut Çarlık İmparatorluğu modeline dayalı yeni bir imparatorluk hayalini kurduğunu savundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP