DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 319174-0,88%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sivrisinekler neden kimi insanları ısırırken kimilerini ısırmaz?

Sivrisinekler neden kimi insanları ısırırken kimilerini ısırmaz?

on

ABONE OL
Temmuz 3, 2022 19:00
Sivrisinekler neden kimi insanları ısırırken kimilerini ısırmaz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaz aylarında sivrisinekler epeyce rahatsız edicidir ve kimi beşerler daha savunmasızdır ve sivrisinek ısırıkları ve kaşıntıdan öbür insanlara nazaran daha fazla etkilenirler. Pekala, neden kimi beşerler sivrisinekler tarafından daha fazla ısırılır?

Sıcaklık arttığında sivrisineklerin sayısı artma eğilimindedir. Lakin onları sahiden çeken şeyin ne olduğunu biliyor musunuz?

Sinek kovucularla sivrisinekleri kaçırmak mümkün olsa da, birtakım şahısların ciltleri sivrisinekleri daha fazla çeker. Sivrisinekler bilhassa geceleri gerçek bir takıntı haline gelebilir. Dingin su tarafından çekilen sivrisineklere birebir vakitte karbondioksit de çok cazip gelir. Fizikî bir efordan sonra daha fazla karbondioksit yayarız ve bu, yakındaki sivrisinekleri potansiyel olarak uyarır. Tropik bölgelerde tehlikeli olabilen ve Zika virüsünü taşıyan sivrisineklerin en önemli avı atletlerdir.

Araştırmalar karbondioksit salınımlarının gebe bayanlarda daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle gebe bayanların sivrisinekleri çekme riskleri daha yüksektir.

Vücut kokusu tesir ediyor

Sivrisinekler, insan derisinde ve terde bulunan terde bulunan birtakım bileşikleri severler. Bu elementler amonyaktır ve laktik asittir. Isırılma riski genetik nedenlere de bağlı olabilir.

Ebeveynlerinizden biri sık sık sivrisinekler tarafından ısırılıyorsa, bu sizin için de geçerli olabilir. Cilt dokusunda bulunan bakteriler de kaşıntıya neden olan bu ısırıklara karşı savunmasızlık faktörleri ortasındadır. Araştırmalar, ciltlerinde çok çeşitli mikroorganizmalara sahip olanların sivrisinekler tarafından ısırlma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kan grubu

Gerçekten sivrisineklerin sevdiği bir kana sahip olmak mümkün mü? Kan kümesi, bu küçük hayvanlar üzerinde nitekim tesirli olabilir. Araştırmalar, sivrisineklerin daha sık 0 (sıfır) kan kümesine sahip bireyleri maksat aldığını gösteriyor.

Koyu renkler sivrisinekleri çekiyor

Ayrıca sivrisinekler için siyah renk epey caziptir. Tıpkı şey koyu renkler için de geçerlidir. Kaşıntıya neden olan ısırıklardan korunmak istiyorsanız daha açık renkler giyin.

Alkol tüketimi de sivrisinekleri cildinize çekebilir. Özellikle bira sivrisinekleri çeker. Sivrisinekler, insan kanıyla beslenmek için cildin rastgele bir bölgesini ısırabilir lakin bedenin muhakkak yerlerini ısırmaktan daha fazla zevk alırlar. Bir araştırmaya nazaran, sivrisineklerin favori sokma noktaları vardır. Baş ve ayaklar sivrisineklerin en sevdiği cilt bölgeleridir. Bu bölgeler birçok vakit terli ve bu bölgelerin sıcaklığı her vakit daha yüksektir.

Sivrisinekler rastgele ısırmaz. Bu faktörlerden iki yahut daha fazlasını karşıladığınız sürece, bu yaz sivrisinekler tarafından ısırılma riskiniz büyük.

Çocuklar ve yaşlılar risk altında

Araştırmalar, küçük çocukların ve yaşlıların daha fazla ısırıldığını göstermiştir. Sivrisinek kendi başına yaşlıları yahut bebekleri tanımlayamaz, fakat kimi sivrisinek cinslerinin daha az faal olan bu insanlara gerçek hareket etmesi mümkündür. Daha savunmasız olan bireylere karşı daha fazla akın gerçekleştirebilirler.

Sivrisinekler neden geceleri daha fazla ısırır?

Çoğu sivrisinek tipi gececidir, gündüzleri kendilerini sıcaktan ve güneşten korurlar ve sırf akşam karanlığında dışarı çıkarlar. Araştırmalar, sivrisinekleri gecenin başlangıcında yaklaşık 10 dakika boyunca beyaz ışığa maruz bırakarak ısırma oranının değerli ölçüde azaldığını göstermiştir. Araştırmacılar, gece boyunca bu 10 dakikalık seansları çoğaltarak, ısırılma riskini neredeyse büsbütün ortadan kaldırmanın bile mümkün olduğunu söylüyor.

Farklı araştırmalar bilhassa sıtmayı taşıyan Anopheles gambiae tipi sivrisineğin, akşamları insan kokularını daha güzel algıladığını gösteriyor. Bu sivrisinek, kokulu molekülleri koku alma reseptörlerine taşıyan proteinler üretir. Araştırmacılara nazaran, bu proteinlerin üretiminin doruğu, gece boyunca maksimumdur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP