DOLAR 18,9872 0.03%
EURO 20,2454 0.3%
ALTIN 1.148,100,69
BITCOIN 4207038,21%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Stokçuluğa karşı yeni hal kayıt sistemi

Stokçuluğa karşı yeni hal kayıt sistemi

on

ABONE OL
Ağustos 29, 2022 06:00
Stokçuluğa karşı yeni hal kayıt sistemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarımda fahiş fiyatların önlenmesi için geliştirilenuygulamalardan biri hal kayıt sistemi.

Tarımda dijital takip sistemi için yapılan çalışmalarla ilgili Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, CNN Türk’e açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu şu sözleri kullandı:

“Temel besin eserlerinde hal kayıt künyesi var”

“Uzun vakittir şunları gözlemledik. Enflasyonist ortamda temel besin eserlerindeki fiyat artışı tüketiciyi son derece rahatsız ediyor. Kamu otoritesi deva arayışında. Biz tüketici Konfederasyonu olarak şunu önerdik. Temel besin eserlerinde hal kayıt künyesi var. Burada hangi eserin nereden alındığı kaça alındığı gözüküyor.”

Tüketici, karekod ile eseri inceleyebilir

“Hatta karekodu okuyacak uygulamayı cep telefonuna indirilen tüketicilerimiz karekodu okutarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.”

Ekimi yapılmayan eserin ekimi sağlanacak

“Bunu biraz daha genişletmek lazım. Ne vakit? Tarımda ekim başlamadan. Tarım Bakanlığı’nın örgütlenmiş üniteleri var. Bu üniteler kim ne ekecek? Bilgileri toplayacak. Arpa, yulaf, mısır, patates, soğan, domates bunların hepsinin tespiti merkezi sistemde görüldüğü vakit planlamaya dahil edilebilecek. Tarım Bakanlığı nerede eksik varsa, ekimi yapmayan üreticilerin bir kısmını üretime yönlendirecek.”

Artık eserler çöpe atılmayacak

“Böylelikle hasat sonunda kimi üreticilerimiz eserleri çok fazla çıktı, arz fazlası satılmıyor diye çöpe atmayacak, hayvan yemi yapmayacaklar. Ortada kim hangi malı aldı? Dijital takip sistemi ile bu görülebildiği için kim piyasaya sürmüyor, kim tutuyor bu görülecek.”

Stokçuluk yapanlar cezalandırılacak

“Stokçuluk suç olduğuna nazaran hür rekabet ortamında herkes malını alıp satacak fakat kim malı elinde tutarak piyasada fiyatın yükselmesine yol açıyor onu tespit edebilecek. Böylece stokçuluk yapan cezalandırılacak. Tüketici de hür piyasada kim hangi fiyata satıyor. Nerede ucuz, kaliteli var onu satın alma imkanına kavuşabilecek.”

Dijital takip sistemiyle tüketici de ziyan etmeyecek

“Fiyatı oluşturan arz talep istikrarıdır. Bir kere arz talep istikrarı en baştan planlanacağı için arz fazlası olmayacak stokçuluk yapmayacak kimse, israf olmayacak. Ne kadar tüketim muhtaçlığı var ne kadar ihracat potansiyeli varsa o kadar üretim yapılacak.

Tam rekabet ortamında kim ucuz, tüketici nereden bilecek derseniz tüketici parayı güç kazanıyor. Market market geziyor, manav pazar bakıyor. Nerede ucuz, kaliteli var onu satın alıyor.

Hem işini düzgün yapan tüccarlar da para kazanacak, şuurlu tüketici de ziyan etmeyecek ve huzurlu bir alışveriş ortamı olacak.”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP