DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Terör örgütü PKK/YPG’nin çocuk ihlalleri BM raporuna yansıdı

Terör örgütü PKK/YPG’nin çocuk ihlalleri BM raporuna yansıdı

on

ABONE OL
Temmuz 12, 2022 09:00
Terör örgütü PKK/YPG’nin çocuk ihlalleri BM raporuna yansıdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BM Genel Sekreterliği, yıllık olarak hazırladığı, savaşlarda silah altına alınan, öldürülen, sakat bırakılan ve tutuklanan çocuklara ait bilgileri içeren “2021 Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar” raporunu yayınladı.

Raporda, “Çocuklara yönelik en fazla sayıda ağır ihlal Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İsrail ve İşgal Altındaki Filistin Toprakları, Somali, Suriye Arap Cumhuriyeti ve Yemen’de tespit edildi.” tabirlerine yer verildi.

Çatışma bölgelerinde çocuk kaçırma ve cinsel istismar olaylarında 2021’de yüzde 20 üzerinde artış olduğuna dikkat çekilen raporda, okulların kapatılması, okulların askeri emellerle kullanılması, okul ve hastanelere yönelik akınların yüzde 5 arttığına değinildi.

Çatışma bölgelerinde 23 bin 982 çocuk istismar edildi

Bu ihlallerin yüzde 55’inin devlet dışı aktörler, yüzde 25’inin ise devlet güçlerince işlendiği söz edilen raporda, dünyadaki çatışma bölgelerinde 23 bin 982 çocuğun istismar edildiği vurgulandı.

Bunlardan 2 bin 515 çocuğun öldürüldüğü, 5 bin 555’inin sakat bırakıldığı söz edilirken, 6 bin 310 çocuğun çatışmalarda silah altına alındığı, ve 3 bin 945 çocuğun ise insani yardıma erişiminin kısıtlandığı yahut hapsedildiği ortaya çıktı.

Raporda, çocuk kayıplarının yüzde 25’inden fazlasının, el imali patlayıcı aygıtlar, patlayıcı savaş kalıntıları ve mayınlardan kaynaklandığı kaydedildi.

Suriye’de PKK/YPG detayı

Raporda, Suriye, en çok çocuk istismarının yaşandığı ülkelerden biri olarak listelendi.

Suriye’de faaliyet gösteren örgütlerin birçoklarının çocukları silah altına aldığına dikkat çekilen raporda, ABD ve Batı ülkelerince desteklenen ve SDG ismini kullanan PKK/YPG terör örgütünün, 2021’de 221 çocuğu silahlı takımına kattığına vurgu yapıldı.

Raporda, PKK/YPG’nin bir kolu olan ve ABD’nin kurdurduğu “İç Asayiş Güçleri” isimli terör örgütü türevinin ise birebir yıl içinde 24 çocuk istihdam ettiği belirtildi.

Yine terör örgütüne bağlı, kelamda “Afrin Kurtuluş Güçleri”nin de 2021’de 2 çocuğu silahlı takımına kattığının tespit edildiği kaydedildi.

Örgütün çocukları silahlı takımına katması uzun yıllardır başta BM olmak üzere milletlerarası platformlarca gündeme getiriliyor.

800’den fazla çocuk tutuklu

BM raporundaki sayının ise iddiaların çok altında olduğu düşünülüyor.

Raporda, terör örgütüne bağlı “İç Asayiş Güçleri”nin 43, PKK/YPG’nin ise 6 çocuğu hapsettiği kaydedilirken terör örgütünün işgal ettiği bölgelerde, birden fazla yabancı DEAŞ üyelerinin ailelerine ilişkin 800’den fazla çocuğun, PKK/YPG tarafından tutuklu bulunduğuna işaret edildi.

PKK/YPG’nin ayrıyeten Suriye’de 2021’de 55 çocuğu öldürdüğü, örgüte bağlı “Afrin Kurtuluş Gücü” ve “İç Asayiş Güçleri”nin de birebir yıl içerisinde 18 çocuğu öldürdüğü belirtildi.

Suriye’de 45 okul ve hastane taarruza maruz kaldı

Raporda, Suriye’de 45 okul ve hastanenin akına maruz kaldığı belirtilirken bunlardan 26’sının Esed rejimi ve ona bağlı güçlerce gerçekleştirildiği, 12’sinin ise PKK/YPG terör örgütü ve ona bağlı kümeler tarafından düzenlendiğinin tespit edildiği aktarıldı.

Suriye’de 2021’de 20 okul ve hastanenin askeri gayeyle kullanıldığına işaret edilen raporda, bunlardan 12’sinin terör örgütü PKK/YPG tarafından kullanıldığı bilgisine yer verildi.

Terör örgütünün ayrıyeten, çocuklara yönelik insani yardımlara erişimi engellediği de raporda yer alan ayrıntılar ortasında.

BM raporunun Irak ile ilgili kısmında, PKK’nın ve Sincar bölgesinde faaliyet gösteren PKK/YPG türevlerinin çocuk istismarı ve çocukların silahlı takıma alınmasına ait bilgilere yer verilmemesi dikkat çekti.

Yemen’de 681 çocuk öldürüldü

Raporun Yemen ile ilgili kısmında da dikkat alımlı bilgiler yer aldı.

BM’nin yaşları 9 ile 17 ortasında değişen 131 çocuğun Husiler, 28’inin Yemen Silahlı Kuvvetleri, 15’inin ise başka gruplarca savaşta silah altına alındığı belirtilen raporda, 681 çocuğun da 2021’de öldürüldüğü bildirildi.

İsrail’in Filistinli çocuklara karşı işlediği kabahatler da raporda

BM’nin çocuk ihlalleri raporunda, İsrail güçlerinin geçen yıl işgal altındaki Filistin topraklarında 78 Filistinli çocuğu öldürmekten ve 982’sini de sakat bırakmaktan sorumlu olduğu kaydedildi.

Raporda, Genel Sekreter Guterres, “2022’de bu çeşit sayılar devam ederse, İsrail bir sonraki raporda utanç listesine dahil edilecek.” uyarısında bulundu.

Çocuklara yönelik en önemli ihlallerin Afganistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, işgal altındaki Filistin toprakları, Somali, Suriye ve Yemen’de meydana geldiği ve toplam 8 bin 70 çocuğun öldürüldüğü yahut sakat kaldığı bildirildi.

Rapordaki “fiziksel ihlaller” sözü, “çocukların öldürülmesi ve sakat bırakılması, cinsel şiddet ve tecavüz, zorla askere alınma ve çocukları insani yardımdan mahrum bırakma” cürümlerini tabir ediyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP