DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

The Economist’ten ‘ABD bölünüyor’ kapağı

The Economist’ten ‘ABD bölünüyor’ kapağı

on

ABONE OL
Eylül 2, 2022 12:00
The Economist’ten ‘ABD bölünüyor’ kapağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şimdiye kadar dünya gündemine dair yayınladıkları birçok kapak ile tartışma yaratan The Economist, bir müddettir düşük de olsa polemik konusu olan “Amerika Birleşik Devletleri dağılacak” teorisini kapağına taşıdı.

Ülkede varoluşundan beri süren ırkçılık, gelir dağılımındaki eşitsizlik ve eyaletler ortasındaki yasal uygulamalar ortasındaki uyumsuzluk, ABD’nin dağılacağı telaffuzlarını artırdı.

ABD’nin bölünme korkusu

Özellikle Cumhuriyetçi Donald Trump’ın yönettiği periyotta ülkedeki toplumsal çatlaklar giderek daha da derinleşti, Demokrat aday Joe Biden’ın seçimleri kazanmasının akabinde yaşanan Kongre binası baskını, ABD’de yeni bir iç savaş korkusunu doruğa taşıdı.

Biden idaresindeki ABD, her ne kadar bu bağlamda, eyaletlerin birlikteliği manasında sağlam bir çizgide görünüyor olsa da durum göründüğü üzere değil.

The Economist kapağına taşıdı

İşte ABD’nin içinde bulunduğu bu durumu, her kapağı tartışma ve tahlillere mevzu olan The Economist de ele aldı.

İngiliz mecmuası, ABD’de iki eyalette, Kaliforniya ve Teksas’ta kabul edilen iki yasaya dikkat çekti. Mecmua, eyalet meclislerinden geçen bu maddelerin, federal hükümete karşın uygulamaya konduğunu ve bu durumun, ülkede mevcut tansiyonu daha da artıracağını yazdı.

Amerika Bölünmüş Devletleri

Derginin kapağında “Amerika Bölünmüş Devletleri” manşeti, altındaki fotoğrafta de üzerindeki sütun ikiye ayrılmış ve bacakları açılmış halde durmaya çalışan özgürlük heykeli yer aldı.

Yazıdan bir kesit şöyle:

“25 Ağustos’ta Kaliforniya’da, araba sanayisini yine şekillendirecek, karbon emisyonlarını azaltacak ve eyaletin elektrik şebekesini zorlayacak bir hareket olan, akaryakıtla çalışan otomobillerin satışı 2035’ten itibaren yasaklandı.

Aynı gün Teksas’ta da tecavüz yahut ensest istisnası olmaksızın, hamile kaldığı andan itibaren bayanların kürtaj hakkı yasaklandı. Kürtaj yaptıranlar 99 yıla kadar mahpus cezasıyla karşı karşıya.

Bu iki olay ilgisiz görünebilir, fakat bunlar değerli bir eğilimin belirtileridir. Washington, büyük ölçüde tıkanmış olabilir, lakin eyaletler öfkeli bir reaksiyonla hızla politikalar yapıyorlar.

Teoride, bu makûs bir şey değil. Amerika’nın hangi siyasetlerin işe yarayıp hangilerinin çalışmadığını test etmek için “50 laboratuvarı” var. İnsanlar yaşamayı seçebilir ve şirketler, pandemi sırasında birçok kişinin yaptığı üzere, tercihlerinin mahallî kurallara yansıtıldığı ve çoklukla daha az kısıtlamaya sahip eyaletlere taşındığı yerlerde faaliyet göstermeyi seçebilir.

Her devlet, vergilerin tartısı ile kamu hizmetlerinin cömertliği arasında kendi istikrarını kurabilir Rastgele bir devlet, daha güzel okullara yahut iş düzenlemelerine sahip komşularından öğrenerek ulaşabilir.

Ancak bu iki olay, tıpkı vakitte ABD’nin, Birleşik Devletler’in bölünmeye ne kadar yakın olduğunun da bir göstergesi..”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP