DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türk Eczacıları Birliği’nden 7 maddelik bildiri! İlaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini istiyorlar

ABONE OL
Şubat 9, 2022 15:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Eczacıları Birliği’nden (TEB) yapılan açıklamada, eczacıların 7 ana başlıkta sorunları ve çözüm taleplerinin yer aldığı deklarasyona yer verildi. Deklarasyonda, “eczanelerin ekonomik sürdürülebilirliği sağlaması ve ayakta kalabilmesi için tüm ısrarlı taleplere rağmen 2009 yılından bu yana güncellenmeyen, mevcut koşullara hiçbir şekilde uyum sağlamayan ilaç eder kararnamesinin acilen güncellenmesi” istendi ve şu taleplerde bulunuldu:

“Vatandaşlarımızın ilaca erişim hakkının önündeki engeller acilen kaldırılmalıdır. Yılda bir kere şubat ayında yapılan kur güncellenmesinin yılda 3 veya 4 kere yapılması gerekmektedir. İçinden geçtiğimiz enflasyonist ortamda herhangi bir düzenleme veya iyileştirme yapılmayan biricik alan, eczanelerimizin de içinde bulunduğu ilaç temin ve tedarik sürecidir. Bu dengesizliğin ortadan kaldırılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birliğimiz arasındaki protokolün günün şartlarına müsait şekilde acilen güncellenmesi gerekmektedir.”

Ayrıca deklarasyonda, hastalara ilaç eder farkı çıkaran ürünlerin geri ödeme koşullarında değişiklik yapılması, SGK tarafından medikal ürünlerin fatura ve eki belgelerinin tarama işlemi yapılarak elektronik hale getirilmesi, kamu kurum iskontosu uygulamasının kamu ile ilaç firmaları arasında çözülmesi, kamuda çalışan eczacıların çalışma koşulları ve özlük haklarında günün koşullarına uygun, hakkaniyetli bir düzenleme yapılması taleplerinde de yer verildi.

“AYAKTA KALMA MÜCADELESİ VERİYORUZ”

TEB Başkanı Arman Üney, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren eczacıların üstlendikleri sorumluluğun bilincinde, toplumun sağlığını koruma ve geliştirme ana hedefiyle vatandaşlara hizmet etmek, mesleği onurlu bir şekilde sürdürebilmek için mevcut gücüyle çalıştığını belirtti.

Üney, “Gelinen noktada, 13 yıldır güncellenmeyen ilaç eder kararnamesinden her yıl gittikçe kangren haline gelen ilaca erişim ve tedarik sorunlarına kadar uzanan pek fazla yükün altında ezilir haldeyiz. Enflasyonist baskılar karşısında ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Şunu da fazla açıklıkla belirtmeliyim ki sorunlarımıza acil çözümü sadece meslektaşlarımız için değil, vatandaşlarımızın da rahat soluk alabilmesi için istiyoruz.” ifadesini kullandı.

“BÜTÜN SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM BULACAĞIMIZA İNANIYORUM”

“Özellikle vatandaşların ilaca erişim hakkını engelleyen süreçlere çözüm bulunmasını istediklerini” vurgulayan Üney, “Deklarasyonda dile getirdiğimiz tüm taleplerimizi yetkililerle, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaştık. Yapıcı bir anlayışla tüm sorunlarımıza çözüm bulacağımıza inanıyorum. Bu çerçevede diyalog kanallarımız hep açık.” açıklamasında bulundu.

AA / Burcu Çalık Göçümlü – Ekonomi

İlaç, Türk, Kamu, 112, Ekonomi, Güncel, Haberler

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP