DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4467951,31%
İstanbul
26°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk milletleri, Macaristan’daki “Büyük Kurultay”da buluştu

Türk milletleri, Macaristan’daki “Büyük Kurultay”da buluştu

on

ABONE OL
Ağustos 14, 2022 11:00
Türk milletleri, Macaristan’daki “Büyük Kurultay”da buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk kökenli milletleri buluşturmak için Macaristan’ın Bacs-Kiskun bölgesindeki Bugac kasabasında iki yılda bir gerçekleştirilen “Büyük Kurultay” programı icra edildi.

Açılış konuşmasını, Macaristan Ulusal Meclisi Lideri Laszlo Köver yaptı.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Aksakallar Kurulu Lideri Binali Yıldırım, Türk kökenli 35 uzunluk ve çok sayıda davetlinin katıldığı aktiflikte, kurultayın farklı coğrafyalarda yaşayan Türk soylarının birbirleriyle tanışmasına, kaynaşmasına vesile olduğunu söyledi.

“Tarihin her devrinde hür ve bağımsız yaşadık

TDT Aksakalı olarak ortalarındaki iş birliği ve dayanışmanın artmasına katkı sağlayan kurultayın düzenlenmesinden büyük bir bahtiyarlık duyduğunu tabir eden Yıldırım, “Bizler birlik ve dayanışmaya ehemmiyet veren, teşkilatlı bir formda yaşamayı öncelikli maksat kabul edilen bir milletiz. Bu özelliğimiz sebebiyle tarihin her devrinde hür ve bağımsız yaşadık.” dedi.

Karpat Havzası’nda, Macar ovalarında at koşturan Hun İmparatorluğu hükümdarı Attila’nın torunlarına sevgi beslediklerini tabir eden Yıldırım, kardeş olarak gördükleri Macarların da kendilerini sevdiğini bildiklerini anlattı.

“Macarlar ve Türkler birbiriyle dosttur, kardeştir”

Türk ve Macar toplumlarının birbirlerini yıllardır bildiğini, tanıdığını, cetlerinin 16’ncı, 17’nci yüzyıllarda bu topraklarda birlikte yaşadığını lisana getiren Yıldırım, “Macaristan ile Türkiye ortasında çok özel alakalar vardır. Yasal Sultan Süleyman’ın mezarı buradadır. Abdurrahman Paşa’nın kabri Budin Kalesi’ndedir. Macarlar ve Türkler birbiriyle dosttur, kardeştir. Bu dostluk asırlar uzunluğu da artarak devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’nın sona erdirilmesine yönelik çabaları

Saç renkleri, cilt renkleri farklı olsa da gözlerden düşen damlanın renginin birebir olduğunu unutmamak gerektiğini vurgulayan Yıldırım, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değindi. Savaşın sona ermesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, “Savaşın asla kazananı olmaz. Kaybedeni temiz çocuklar, sivil insanlardır. Türkiye olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan bu anlamsız savaşın sona erdirilmesi için başından beri çok büyük efor ortaya koymaktadır ve bu gayretimiz artarak devam edecektir.” sözlerini kullandı.

TÜRKPA Genel Sekreteri Er

Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er ise kurultay vesilesiyle bir ortaya gelen dost ve kardeş ülkeler ortasındaki birlik ve beraberlik ruhunun daha da derinleşip ve perçinleneceğine inandığını belirtti. TÜRKPA’nın tüm faaliyetlerinin özünün de birlik ve dirlik olduğunu anlatan Er, şöyle devam etti:

“Yeri gelmişken Macaristan ile aramızdaki akrabalığın değeri ve pahası hakkında hayli değerli bir tarihi anekdotu paylaşmak isterim. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderi, birinci Cumhurbaşkanı Atatürk 1934 yılında inanç mektubunu takdim eden Macaristan büyükelçisine şunları söyler: ‘Bu iki halk; Türkler ve Macarlar tarih boyunca bir kez yan yana gelip akrabalıklarının farkına varsaydı Doğu Avrupa tarihi çok farklı olurdu.’ Türkçede hoş bir tabir var. Geç olsun güç olmasın. İnşallah bundan sonra olur; çok daha barışçıl, çok daha müreffeh, çok daha huzurlu, çok daha adil manasında.”

Hun-Türk kültürünü yansıtan çadırların kurulduğu ve göçebe savaş oyunları, atlı şovlar, okçuluk üzere geleneklerin tekrar canlandırıldığı aktiflikte, Türk kökenli ülkelerden gelen dans ve müzik kümeleri sahne aldı.

2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’nın tanıtım çadırına ziyaret

AA’nın haberine nazaran, programın akabinde Binali Yıldırım ve beraberindekiler, 2022 Türk Dünyası Başşehri Bursa’nın tanıtımının yapıldığı çadırı ziyaret etti.

“Çok önemli kazanımlarımız oldu”

“Allah’a şükür bu projenin gerçekleştiğini her geçen gün daha üst bir noktaya hakikat gittiğini görmekteyiz. Hoş kentimiz Bursa’nın hem gastronomisi hem de özellikli eserlerini burada sergileme imkanı buluyoruz. Çok önemli kazanımlarımız oldu. Bedelli başbakanımız, Aksakallar Kurulu Lideri Binali Yıldırım beyefendisi burada ağırlamaktan son derece memnun olduk. Farklı ülkelerin bakanları özellikle Macaristan hükümetinin meclis liderinin iştirakinin olduğu bu kurultay inşallah büyüyerek devam eder, birlik ve beraberliğimize vesile olur. Bursa olarak da aldığımız bu sorumluluğu Türk Dünyası Kültür Başşehri olarak farklı kentlerde ortaya koyduğumuz gibi Macaristan’daki bu kurultayda da motamot ortaya koymuş olmaktan son derece keyifli olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Kurultaya, Macaristan Ulusal Meclisi Lider Yardımcısı Sandor Lezsak, Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Cavidan Gülşen Karanis Ekşioğlu, DÜZGÜN Parti Küme Lideri İsmail Tatlıoğlu, Milletlerarası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Yunus Emre Enstitüsü Lider Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın ile devlet temsilcileri ve öteki ilgililer katıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP