DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türkiye’de aldığı tıp eğitimiyle ülkesine yarar sağlayacak

Türkiye’de aldığı tıp eğitimiyle ülkesine yarar sağlayacak

on

ABONE OL
Temmuz 21, 2022 05:00
Türkiye’de aldığı tıp eğitimiyle ülkesine yarar sağlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gine Bissau’da ailesinin maddi imkanları yetersiz olan fakat çocukluğundan beri yurt dışında okuma hayali kuran Mama Samba Djalo, ortaokuldayken başvurduğu Türkiye Diyanet Vakfı sayesinde lise eğitimini Türkiye’de almaya hak kazandı.

Ailesi ve 20 kardeşinden 15 yaşındayken ayrılan Djalo, Sivas Milletlerarası Anadolu İmam Hatip Lisesindeki eğitimini muvaffakiyetle tamamlayıp Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni tam burslu kazandı.

Fakültenin 2. sınıf öğrencisi Djalo, AA muhabirine, babasının, Müslüman ülke olması ve imkanlarının gelişmişliğinden ötürü Avrupa’dan çok Türkiye’yi seçmesini istediğini söyledi.

“Burada aldığım hoş eğitimle ülkeme döneceğim”

Türkiye’de eğitim almasından kendisinin de ailesinin de memnunluk duyduğunu belirten Djalo, buradaki eğitim imkanlarının ülkesine kıyasla çok daha uygun olduğunu lisana getirdi.

Doktor olduktan sonra ülkesinde muhtaçlığı bulunanlara yarar sağlamak istediğini anlatan Djalo, şöyle konuştu:

“Burada aldığım hoş eğitimle ülkeme döneceğim. Orada gereksinimi olan bir sürü insan var. Kanser olanlar için ülkemde pek tedavi imkanı bulunmadığı için beşerler ölüyor. Oradaki insanların yeterli eğitilmiş tabiplere katiyen çok gereksinimi var. Bunu bildiğim için de daha çok çaba gösteriyorum.”


Hedefim genel cerrah olmak

Ülkesinde sağlık bölümünün gelişmesine katkı sağlamayı da amaçladığını vurgulayan Djalo, “Hedefim genel cerrah olmak. Zira ülkemde kanser hastalarını ameliyat etmek için tabip sayısı yetersiz. Şimdilik bu türlü düşünüyorum ancak ileride ne olacağımı ben de bilmiyorum. Ne olacağım, nerede daha başarılı olacağım, kliniğe geçtikten sonra muhakkak olacak.” dedi.

“Çok hoş bir memleket, eğitimli bir ülke, milleti de bilinçli”

AA’nın haberine nazaran Djalo, Türkiye’de memnun olduğunu belirterek, “Çok hoş bir memleket, eğitimli bir ülke, milleti de şuurlu. İnsanları yardımsever. Burada kendimi hiç yabancı hissetmiyorum. Arkadaşlarım, etrafım, hocalarım, bir derdim olduğunda çok takviye oluyor. Ülkemde olmamanın farkını hissetmeyecek kadar bana dayanak çıkıyorlar.” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP