DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türkiye’den Yunanistan’ın hareketlerine karşı diplomatik atılım geldi

Türkiye’den Yunanistan’ın hareketlerine karşı diplomatik atılım geldi

on

ABONE OL
Eylül 7, 2022 06:00
Türkiye’den Yunanistan’ın hareketlerine karşı diplomatik atılım geldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

25 Avrupa Birliği (AB) başşehri ile birlikte NATO ve BM Genel Sekreterlerine, Ege meselelerinin tahliline ait Türkiye’nin tavrını ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderildi.

Yunanistan’ın hukuksuz eylemleri

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye nazaran, 25 AB başşehrine, AB Yüksek Temsilcisi Borrell’e, BM Güvenlik Kurulu Daimi Üyeleri ile NATO ve BM Genel Sekreterlerine 1 Eylül’de iletilen mektuplarda, Yunanistan’ın hukuksuz hareketlerine ve maksimalist taleplerine de dikkati çekildi.

Doğu Ege Adaları’nın gayriaskeri statüsünün ihlali

Mektupta, Ege Denizi’nde birbiriyle yakından ilişkili ve bağlantılı bir dizi sorun bulunduğu, bu sıkıntıların, kara sularının ve ulusal hava alanının genişliği, kıta sahanlığı ve kara sularının sonlandırılması, Doğu Ege Adaları’nın gayriaskeri statüsünün ihlali, geçerli milletlerarası antlaşmalarla egemenliği Yunanistan’a devredilmemiş ada, adacık ve kayalıklar ile SAR, FIR ve NAVTEX üzere hizmet alanları olduğu vurgulandı.

AA’nın haberine nazaran Yunanistan’ın, Ege’deki kara sularının genişliğinin 6 deniz mili olmasına karşın, 10 deniz mili hava alanına sahip olduğunu tez ettiği vurgulanan mektupta, Yunanistan’ın diğer hiçbir ülke tarafından tanınmayan, örtüşmeyen kara suları ve hava alanı sonlarına sahip dünyadaki tek ülke olduğunun altı çizildi.

“Yunanistan diyalogdan kaçınıyor”

Öte yandan mektupta, Türkiye’nin, Ege problemlerinin iki ülkenin temel hak ve legal çıkarlarının karşılıklı olarak tanınmasıyla milletlerarası hukuk çerçevesinde çözülebileceğine inandığı aktarıldı.

Mektupta, Türkiye’nin diyalog ve iş birliği yanlısı tavrına karşın Yunanistan’ın diyalogdan kaçındığı, gerginliği tırmandırdığı ve AB’yi Ege sıkıntılarının bir modülü haline getirdiği de yer aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP