DOLAR 19,0339 0.02%
EURO 20,3540 0.39%
ALTIN 1.211,39-0,39
BITCOIN 5392344,08%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türkiye’nin doğalgaz depolarındaki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak

Türkiye’nin doğalgaz depolarındaki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak

on

ABONE OL
Eylül 8, 2022 20:00
Türkiye’nin doğalgaz depolarındaki doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada arz kısıtları nedeniyle güç krizinin yaşandığı bu periyotta, kış öncesi yer altı doğalgaz depolama tesislerinin doluluk oranının en yüksek düzeye çıkarılması kritik kıymet taşıyor.

Dünya güç krizinin eşiğinde iken ve stoklarındaki doğalgaz asalırken Türkiye’nin doğalgaz depolarındaki doluluk oranının bu ay içinde yüzde 100’e ulaşacağı gündeme geldi.

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi maksimum seviyede

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde kış öncesinde doluluk oranı azamî düzeye ulaştı.

Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi bu ay içinde yüzde 100 dolu olacak

Doğalgaz depolama kapasitesi 3,2 milyar metreküpten 4,6 milyar metreküpe çıkarılan Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nin de bu ay içinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşması planlanıyor. Böylelikle, Türkiye’nin iki yer altı doğal gaz depolama tesisinde toplamda 5,6 milyar metreküp doğal gaz depolanmış olacak.

Depolardaki gaz Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 10’una karşılık gelecek.

Doğalgaz depolama tesislerinde faaliyet tam gaz devam ediyor

Öte yandan, Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde kapasite artırma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında, tesisin toplam depolama kapasitesi 5,4 milyar metreküpe çıkacak.

AA’nın haberine nazaran, Tuz Gölü tesisinin kapasite artışının tamamlanmasıyla, Türkiye doğalgaz tüketiminin yaklaşık yüzde 20’sini depolayabilir hale gelecek.

Kışa hazırız

ADG Anadolu Doğalgaz Danışmanlık Müdürü Gökhan Yardım, Tuz Gölü deposunda şu anda geçen yılla birbirine yakın ölçüde gaz olduğunu belirterek, “Benim hesaplarıma nazaran eylül başı prestijiyle Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi yüzde 100 doluluk oranına yaklaşmıştı. Bu tesis geçen yıla nazaran çok daha uygun durumda ve kışa hazır.” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP