DOLAR 18,1089 0.13%
EURO 18,2875 0.1%
ALTIN 1.020,28-0,11
BITCOIN 397610-5,56%
İstanbul
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ukrayna halkının bağışlarıyla orduya uydu kullanım hakkı satın alındı

Ukrayna halkının bağışlarıyla orduya uydu kullanım hakkı satın alındı

on

ABONE OL
Ağustos 19, 2022 11:00
Ukrayna halkının bağışlarıyla orduya uydu kullanım hakkı satın alındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş 6 aydır sürerken Ukrayna halkı büyük bir fedakarlığa imza attı.

Ukrayna halkının yaptığı bağışlar ile Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına verilmek üzere dünya yörüngesinde bulunan ve yeryüzünü gözlemleyebilen bir uydunun kullanım hakkı satın alındı.

“Böyle bir olay daha evvel olmadı”

Ukraynalı ünlü TV sunucusu Serhiy Prytula yaptığı açıklamada, Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın Fin uydu şirketi ICEYE OY ile yaptığı mutabakat doğrultusunda yörüngede olan uydulardan birinin tam kullanım hakkının satın alındığını aktararak, “Genç ve yaşlı insanların bir ortaya gelip devletleri için bir uydu satın aldıkları tarihte öbür bir hadise bilmiyorum” dedi.

Söz konusu uydu ile Rus güçlerine karşı Ukrayna güçlerine avantaj sağlamak amaçlanırken, uydunun bulutların ortasından yeryüzünü gözlemleyebildiği tabir edildi.


“Uydularından biri için tam kullanım sağlayacak”

Söz konusu muahedeyi doğrulayan uydu şirketi ICEYE OY, “Serhiy Prytula Yardım Vakfı ile imzalanan kontrat, başlangıçta Ukrayna hükümetine ICEYE’nin halihazırda yörüngede olan uydularından biri için tam kullanım sağlayacak” sözlerini kullanarak, “Buna ek olarak, ICEYE kendi Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Uydu Sistemi’ne erişim sağlayacak ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin yüksek tekrar frekansı ile kritik pozisyonlarda radar uydu imajları almasına müsaade verecek” dedi.

ICEYE, uydularının geceleri yüksek çözünürlüklü manzaralar alabilen ve bulut örtüsüne karşın yeryüzünü gösterebilen sentetik radar görüntüleme teknolojisi nedeniyle klasik uydulardan farklı olduğunu söz etti.

Baykar, 3 adet Bayraktar TB2 SİHA hibe etmişti

İHA’nın haberine nazaran, Serhiy Prytula Yardım Vakfı’nın, kelam konusu uydu kullanım hakkı için ödenen paranın geçtiğimiz haziran ayında Baykar Savunma’dan 3 adet Bayraktar TB2 SİHA alımı için toplanan yaklaşık 55 milyon dolardan sağlandığı aktarıldı. Baykar, Ukrayna halkının başlattığı “Halkın Bayraktarı” bağış kampanyasına takviye vermiş ve 3 adet Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya hibe etmişti.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP