DOLAR 19,0959 0.22%
EURO 20,5844 0.37%
ALTIN 1.198,43-1,10
BITCOIN 5330830,80%
İstanbul
17°

AÇIK

16:43

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ukrayna: Kuzey Kore ile diplomatik bağlantıları kestik

Ukrayna: Kuzey Kore ile diplomatik bağlantıları kestik

on

ABONE OL
Temmuz 14, 2022 09:01
Ukrayna: Kuzey Kore ile diplomatik bağlantıları kestik
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuzey Kore Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Luhansk’ı tanıdığını duyurmuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba imzasıyla Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Kuzey Kore’nin kararına reaksiyon gösterildi.

“Kuzey Kore’nin kararı hükümsüzdür”

Kuzey Kore’ye yönelik açıklamada, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin, Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinin kelamda “bağımsızlığını” tanıma kararını şiddetle kınıyor. Bu kararı, Pyongyang’ın Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalama teşebbüsü, Ukrayna Anayasası, BM Kontratı ve memleketler arası hukukun temel norm ve prensiplerinin ağır ihlali olarak kıymetlendiriyoruz. Kuzey Kore rejiminin Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Rus işgal rejimlerinin ‘öznelliğini’ tanıması kararsızdır, hiçbir türel sonuç doğurmaz ve Ukrayna’nın milletlerarası kabul görmüş hudutlarını değiştirmez” denildi.

“Rusya Federasyonu’nun izolasyon düzeyi yakında Kuzey Kore’nin izolasyon derecesine ulaşacak”

İHA’nın haberine nazaran, açıklamanın devamında Kuzey Kore ile tüm diplomatik bağların kesildiğine vurgu yapılarak, “Böyle dostça olmayan bir aksiyona cevap olarak Ukrayna, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile diplomatik bağlantılarının kesildiğini duyurur. Bu ülkeye uygulanan memleketler arası yaptırımlar nedeniyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile siyasi ve ekonomik temaslar yürütülmemektedir. Rusya’nın mali ve siyasi olarak kendisine bağımlı olan ülkeler dışında dünyada artık müttefiki yok ve Rusya Federasyonu’nun izolasyon düzeyi yakında Kuzey Kore’nin izolasyon derecesine ulaşacak. Ukrayna, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlallere mümkün olduğunca sert bir formda cevap vermeye devam edecek” tabirleri kullanıldı.


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP