DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ürik asidiniz yüksekse bu zerzevatları hayatınızdan çıkarın

Ürik asidiniz yüksekse bu zerzevatları hayatınızdan çıkarın

on

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 00:00
Ürik asidiniz yüksekse bu zerzevatları hayatınızdan çıkarın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ürik asit düzeyleri nizamlı olarak yenilen yiyeceklerle yakından ilişkilidir. Ürik asit, bedenin kendisi tarafından pürin ayrışma sürecinin bir sonucu olarak üretilen bir unsurdur. Bu asit, çeşitli bozukluklar nedeniyle artabileceği üzere pürin bakımından güçlü besinlerin alımı nedeniyle de artabilir. Bu nedenle, beslenme sistemine dikkat etmek, bilhassa sıhhatiniz üzerinde olumsuz tesirleri olabilecek bedende çok ürik asit oluşumunu önlemek için kıymetlidir.

Kandaki çok ürik asit gut hastalığı ve böbrek taşları gelişiminin ana nedenidir. Ayrıyeten bu asidin yüksek düzeyleri kalp ve damar hastalıkları için risk oluşturmaktadır.

Bu besinlere dikkat edin

Aşırı ürik asit düzeylerini önlemek için bedenin muhtaçlık duyduğu tüm temel besin unsurlarının sistemli olarak alınmasını sağlayan kâfi ve istikrarlı bir diyetin izlenmesi gerekir. Ayrıyeten ürik asidi fazla olan şahıslar belli besinlerin tüketimini sınırlamalıdır.

Sınırlandırılması yahut hiç tüketilmemesi gereken besinler, bileşimlerinde yüksek pürin içeren besinlerdir. Bunların ortasında her türlü kabuklu deniz eserleri, sakatatlar, salam ve sosis üzere işlenmiş etler, yağlı balıklar ve endüstriyel soslar bulunur.

Ayrıca bira ve şarap üzere alkollü içeceklerin yahut daha yüksek alkol içeriğine sahip başka içeceklerin tüketiminden de büsbütün kaçınmak gerekir. Ürik asidin yükselmesine neden olurlar.

Meyve tüektimi konusunda uzmanlar, yüksek ürik asit durumunda doğal meyvelerin kabuğuyla yemeye müsaade verildiğine dikkat çekiyor. Lakin sebeler konusunda durum tıpkı değil. Mercimek, mısır, soya fasulyesi, nohut, bezelye, kuşkonmaz, karnabahar yahut ıspanak alımının sonlandırılması tavsiye ediliyor.

Son olarak, kimileri bilhassa pürin bakımından varlıklı olduğundan farklı mantar tiplerinin tüketimini sınırlamak yahut hafifletmek de gereklidir.

Yüksek ürik asit neyin işareti?

Kanda yüksek ürik asit durumuna hiperürisemi denir. Ürik asit düzeyi 80mg/l’nin üzerindedir. Bu, gebelik, obezite, alkolizm, kimi ilaçların tüketimi (diüretikler, kanser ilaçları, beta blokerler vb.), yüksek protein diyeti, ağır idman, menopoz ve diyabet durumunda ortaya çıkabilir.

Yüksek ürik asit düzeyleri metabolik sendromu da tetikler. Bu durumda gut atakları geliştirme riski çok yüksektir. Bir yahut daha fazla çok ağrılı ve kızarmış eklem (genellikle ayak başparmağı) ile kendini gösteren bir hastalıktır. Ürik asit düzeyi birkaç yıl boyunca yüksek kalırsa, hastalık kronikleşir ve ağır eklem ağrısına ve böbrek işlevlerinde azalmaya yol açar.

Normal ürik asit seviyeleri

Ürik asit için test, aç karnına yapılan kolay bir kan testi ile gerçekleştirilir. Olağan ürik asit bedelleri şunlardır:

Erkekler: 40 ila 60 mg/L (240 ila 360 umol/l) arasında

Kadınlar: 30 ila 50 mg/L (180 ila 300 umol/l) arasında

Çocuklar: 25 ila 40 mg/L (150 ila 240 umol/l) arasında

Standartlar, laboratuvarların kullandığı tekniklere nazaran farklılık gösterebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP