DOLAR 16,6063 -0.47%
EURO 17,3987 -1.15%
ALTIN 970,41-0,56
BITCOIN 333459-1,73%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vladimir Zelensky: Ortak güvenlik alanında Ukrayna için bir yer bulmalısınız

Vladimir Zelensky: Ortak güvenlik alanında Ukrayna için bir yer bulmalısınız

on

ABONE OL
Haziran 29, 2022 22:00
Vladimir Zelensky: Ortak güvenlik alanında Ukrayna için bir yer bulmalısınız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaş sürerken NATO’dan dayanak bekleyen Ukrayna başkanı Vladimir Zelensky, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde önderlere seslendi.

Sözlerine NATO Zirvesi’nde başkanlara hitap etme fırsatı bulduğu için minnettar olduğunu söz ederek başlayan Zelensky,Bugün sahiden yeni bir öykünün başlangıcı. Yalnızca NATO’nun doğu kanadı için değil, bir bütün olarak ittifak için, tüm Avrupa-Atlantik topluluğu için. Kremlin’in son derece agresif olduğu bir periyodunda, dünyanın son derece yavuz bir ittifaka muhtaçlığı var. diye söyledi.

“Rusya eski topraklarına hükmetmek istiyor”

Rusya’nın amaçlarının ‘bilindiğini’ ve ‘bariz’ olduğunu tabir eden Zelenski, Rus liderliği dünyayı farklı görüyor. Örnek olarak, Litvanya’yı ittifakınızın bir üyesi olarak değil, Sovyetler Birliği’nin bir cumhuriyeti olarak görüyorlar. Lakin onlar (Rusya) bunu muhtemel bir gelecek olarak görüyorlar, tekrar hükmetmek istiyorlar. Birebir şey Rusya’nın komşusu olan her ülke için de geçerli. Bir vakitler Moskova’nın tesiri altında olan her devlet için. dedi.


Rusya 2 bin 800 füze fırlattı

Zelensky, Ukrayna’ya 24 Şubat’tan bu yana 2 bin 800’den fazla füze fırlatıldığını ve bunların büyük çoğunluğunun sivilleri amaç aldığını belirterek, Rus ordusu, mümkün olduğu kadar çok insanın kentleri terk etmesini sağlamak için her şeyi yapıyor.dedi.

“Gıda krizinin sebebi Rusya”

Zelensky, besin krizi, Ukrayna limanlarının ablukası, Rusya’nın tetiklediği kıtlığın bir araç olduğunu ve baskı yapma ve kaos yaratma gayesiyle kullanıldığını söyleyerek birebir durumun güçte de kelam konusu olduğunu tabir etti. Zelensky, Rusya’nın gerçek gayelerini görmemiz gerekiyor. Ve şayet farklı olsalardı, artık Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılma, ortak güvenlik elde etme isteği olmayacaktı. sözlerini kullandı.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesinden memnunuz”

DHA’nın haberine nazaran Ukrayna’nın, Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılma kararını memnuniyetle karşıladığını ve bunun, Rusya bu devletlere karşı harekete geçmeden evvel gerçekleşmesinin çok uygun olduğunu belirten Zelenski,Aslında bizim, Ukrayna’nın maksatları sizinkiyle birebir. Avrupa kıtasında ve dünyada güvenlik ve istikrarla ilgileniyoruz. Rusya’yı sahiden ana tehdidiniz olarak tanımlıyorsanız, onların birinci gayesini tam olarak desteklemelisiniz. Bu Rusya’nın yalnızca Ukrayna’ya karşı bir savaşı değil, Avrupa’daki şartları dikte etme hakkının savaşıdır. Bu nedenle, Rusya’nın savaşı finanse etme gücünü durduracak bu çeşit yaptırımlar, silah, finans ve siyasi olarak Ukrayna’yı artık bile desteklemek mutlak bir zorunluluktur. formunda konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP