DOLAR 19,2021 0.13%
EURO 20,9004 0.49%
ALTIN 1.220,910,53
BITCOIN 542711-0,34%
İstanbul
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

16:46

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yüksek kan şekerinden mi şüpheleniyorsunuz? İşte birinci ikaz işaretleri…

Yüksek kan şekerinden mi şüpheleniyorsunuz? İşte birinci ikaz işaretleri…

on

ABONE OL
Temmuz 15, 2022 21:00
Yüksek kan şekerinden mi şüpheleniyorsunuz? İşte birinci ikaz işaretleri…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek kan şekeri tedavi edilmezse birçok sağlık problemine yol açabilir. Kalp krizi, felç, bunama, görme problemleri ve öbür birçok sağlık sorunu riskini artıran tip 2 diyabete neden olabilir.

Glikoz bir basit şekerdir. Hücre içinde temel güç kaynağı olarak misyon yapan ve bedendeki tüm faaliyetlerin lokomotifi olan glikozun bedende kâfi ölçüde bulunması gerekir.

Glikoz, kas çalışması ve beynin çalışması da dahil olmak üzere bedendeki tüm süreçler için gereklidir. Beden faaliyetleri için toplam glikozun üçte ikisi kadarı kullanılır, geri kalanı ise bedendeki öteki dokularda glikojen biçiminde bir güç rezervi olarak depolanır.

Pankreasın beta hücreleri kâfi insülin üretemezse, glikoz hücrelere giremez, kullanılmadan kalır ve kanda birikir. Yüksek kan şekeri bir öteki ismiyle hiperglisemi durumu ağrılı değildir, çoklukla belirti vermez lakin bilhassa uzun vadede çok tehlikelidir.

Diyabet nedir?

İnsülin, pankreasın beta hücreleri tarafından üretilen ve glikozun geçmesine ve güç üretmesine müsaade vermek için hücrelerin “kilidini açan” bir hormondur.

Diyabet, pankreas artık insülin üretemediğinde yahut beden ürettiği insülini artık uygun kullanamadığında ortaya çıkan kronik, metabolik bir hastalıktır. Sindirim sisteminde parçalanan yiyeceklerden (karbonhidratlar) beden glikoz alır. Bu formda elde edilen glikoz, kan dolanımına girerek hücrelere ulaşır. İnsülin olmadan, glikoz hücrelere giremez, bu nedenle aç kalırlar. İnsülin üretememe yahut tesirli kullanamama, yüksek kan şekeri düzeylerine yani hiperglisemiye yol açar.

Diyabetin üç ana çeşidi vardır. Tip 1 diyabet her yaşta ortaya çıkabilir, lakin en sık çocuklarda ve ergenlik çağındaki insanlarda görülür. Tip 1 diyabette beden insülin üretmez yahut çok az ölçüde üretir. Bu nedenle, bu tip şeker hastalığı yaşayan şahısların diyabetlerini denetim altında tutabilmeleri için tedavinin başlangıcından itibaren günlük insülin enjeksiyonlarına gereksinimleri vardır.

Tip 2 diyabet yetişkinlikte daha sık görülür ve tüm diyabet olaylarının neredeyse yüzde 90’ını oluşturur. Tip 2 diyabette beden insülin üretir lakin yetersiz kalır. Kâfi insülin üretilse bile düzgün kullanılamaz. Tip 2 diyabet tedavisinin temeli, sağlıklı bir diyet ve tertipli fizikî aktivitenin yanı sıra olağan beden tartısını muhafazayı içeren sağlıklı bir hayat üslubudur. Tip 2 diyabet bunun dışında hipoglisemik ilaçlarla ve uzun müddetli hastalıkta insülin preparatları ile tedavi edilir.

Gestasyonel diyabet, yalnızca hamilelik sırasında ortaya çıkar ve doğumdan sonra kaybolur. Hamilelik sırasında gestasyonel diyabeti olan bayanlar ve çocukları daha sonraki hayatlarında tip 2 diyabet geliştirme riski altındadır.

Yüksek kan şekerinin gösteren birinci işaretler

Şekeri denetim altında tutmak için sağlıklı bir hayat şekli sürmek, idman yapmak ve düzgün beslenmek gerekir. Tüm bunlara karşın yüksek kan şekerinden şüpheleniyorsanız birinci belirtilere dikkat edip, tedavi için en kısa müddette harekete geçmeniz gerekir.

İşte yüksek kan şekeri durumunda bedenin gösterdiği birinci ikaz işaretleri.

Sık idrara çıkma

Her zamanki üzere sıvı tükettiğiniz halde daha sık idrara çıkacağınızı fark ederseniz, şekerinizi denetim edin. Şeker düzeyleri yükseldiğinde, beden onu idrar yoluyla atmaya çalışır, bu nedenle sık sık tuvalete gitme gereksinimi doğar.

Tükenmişlik

Kan şekeri yükselir zira beden, emilimine yardımcı olan bir hormon olan inüline karşı bağışıklık kazanır ve böylelikle hücreler onu bir güç kaynağı olarak kullanabilir. Hücrelerdeki güç eksikliği bedende yorgunluğa yol açar.

Bulanık görme

Yüksek şeker gözlere ziyan vererek bulanık görmeye, görüş alanında lekelere ve çizgilere neden olabilir. Diyabetik retinopati, yetişkinlerde körlüğün en önemli nedenlerinden biridir ve yüksek kan şekerinin neden olduğu bir sağlık meselesidir.

Susuzluk

Sık idrara çıkma susuzluğa neden olur. Daha fazla su içtiğiniz halde susuzluğunuzu gideremiyorsanız, kan şekeri düzeyinizi denetim etmeniz güzel olur.

Sürekli açlık

Şekeri yüksek olan bireyler daima aç hissederler ve daima bir şeyler atıştırma dürtüsü yaşarlar. Bunun nedeni, hücrelerin glikozdan mahrum kalması ve onu başka kaynaklardan elde etmek için daha fazla yiyecek araması ve yağ deposundan güce ulaşmasıdır.

Karıncalanma ve şişme

Aşırı yüksek kan şekeri bedendeki sonlara ziyan verir ve diyabetin neden olduğu en yaygın sağlık sorunu olan diyabetik nöropatiye yol açar. Periferik nöropati, diyabetik nöropatinin en yaygın biçimidir ve bacaklarda, kollarda, ayaklarda, avuç içlerinde ve omuzlarda karıncalanma, yanma, spazm, şişme yahut gıdıklanma biçiminde kendini gösterir. Tüm bunlar geceleri berbatlaşabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP